W Wielką Sobotę wierni rozważają mękę i śmierć Chrystusa. W modlitwie i poście oczekują na jego zmartwychwstanie. Kościół Katolicki czuwa przy Grobie Pańskim. W większości parafii powstały tradycyjne groby, kolejny raz wyjątkowa instalacja zaskoczyła wiernych w bydgoskim Fordonie.

Gospodyni domowa przy starej pralce - to dawny stereotyp. Tak księża zwracają uwagę na dyskryminację kobiet we współczesnym świecie. Promują godność kobiety przez wyjątkową instalację grobu pańskiego. - Pan Jezus wiele miejsca poświęcał kobietom w swoim nauczaniu. Niektóre z nich towarzyszyły jako wierne uczennice. Na uwagę zasługuje to, że właśnie kobiety były pierwszymi świadkami jego Zmartwychwstania - uświadamia ks. dr Edward Wasilewski z parafii pw. św. Mikołaja w Bydgoszczy.

Dziś kobiety podejmują wiele wyzwań, są lekarzami, policjantkami, budowlańcami, prowadzą własne przedsiębiorstwa. Ważne, aby potrafiły wykorzystać swój geniusz i czuły się spełnione. Wśród zdjęć znanych osobistości świata nauki i kultury jest wolne miejsce. - Kobiety powinny ten geniusz pielęgnować, odkrywać, a mężczyźni ten geniusz doceniać - przekonuje ks. dr Edward Wasilewski.

To co tak trudno wyrazić słowami, tu każdy może zapisać na tablicach. Kobiety wyrażają swoje piękno, mężczyźni dziękują i doceniają ich wyjątkowość. Tak księża chcą zwrócić uwagę wiernych na chrześcijański feminizm. - To taki ostatni moment na rekolekcje. Rekolekcje to nie tylko słowo, ale przede wszystkim obraz. Może obraz do współczesnego człowieka przemawia bardziej, konkretniej - uświadamia ks. dr Edward Wasilewski.

W zeszłym roku księża parafii pod wezwaniem świętego Mikołaja w Bydgoszczy promowali transplantologię. Tym razem nie szokują, a skłaniają do myślenia. – Piękny jest, podoba mi się. W ciszy i w spokoju popatrzę sobie na to wszystko, przemyślę - wyznaje jedna z wiernych.

To czas żarliwej modlitwy, skupienia. W kościołach nie ma mszy, wierni oczekują na Wigilię Paschalną, która rozpocznie się o zachodzie słońca. Wiele tegorocznych grobów Pańskich nawiązuje do nauki Jana Pawła II. Tak kościół przygotowuje wiernych do wielkiego święta - kanonizacji papieża Polaka.

Rafał Przybyszewski