Kujawsko-Pomorskie stawia na innowacje. Przedsiębiorcy z całego regionu odebrali we wtorek w Toruniu umowy na bezzwrotne dotacje do projektów łączących świat nauki i biznesu. Dofinansowanie z Funduszu Badań i Wdrożeń to łącznie 16 mln zł.

Ich pojazdy zna już cały świat - tramwaje i pociągi bydgoskiej PESY jeżdżą w 11 krajach. Na rok 2015 ma już o 80 proc. więcej zamówień niż w mijającym roku i przyjmuje nowych pracowników. Poszukiwani są m.in. informatycy do tworzonego właśnie laboratorium IT, które ma zająć się innowacyjnymi systemami informatycznymi w pojazdach szynowych. - Bez laboratorium, które pozwoli nam być samowystarczalnym w projektowaniu tych systemów, byłoby nam trudniej. Trzeba by było to kupować za ogromne pieniądze - tłumaczy Zygfryd Żurawski, członek zarządu Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA.

Dotacja z Funduszu Badan i Wdrożeń pozwoli tego uniknąć. W sumie PESA na dwa projekty otrzymała ponad 2 mln zł. Skrzydła rozwiną też Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy. Dofinansowanie na ponad milion zł pomoże m.in. stworzyć system łączności i transmisji danych dla celów militarnych i cywilnych. - Prace naukowców obarczone są pewnym ryzykiem. Może się skończyć, że nie wszystko, co człowiek wymyśli, uda się zrealizować, stąd takie wsparcie jest niezbędne i konieczne - wyjaśnia Ryszard Orłowski z WZL nr 2 w Bydgoszczy.

Sięgnęli po nie nie tylko giganci, ale i mniejsze firmy. Dotacja pozwoli rozpędzić się np. rodzinnej firmie z Torunia, która wprowadziła na rynek pojazd napędzany tylko przy pomocy naszych mięśni. Przedsiębiorcy zabiegali o wsparcie swoich pomysłów w ramach konkursu ogłoszonego przez Fundusz Badań i Wdrożeń. Chodzi o podnoszenie konkurencyjności regionalnych firm i zbliżenie świata biznesu ze światem nauki. - Rozwijają się firmy, ale i nasza nauka. Na to bardzo liczymy, że naukowcy z regionalnych ośrodków będą mieli ręce pełne roboty - podsumowuje Piotr Całbecki, marszałek województwa.

O dotacje w konkursie rywalizowało 80 firm. Dotacje pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Katarzyna Prętkowska, Rafał Przybyszewski