Walentynki - dzień, w którym wyjątkowo chętnie okazujemy sobie uczucia. Nie od dziś wiadomo, że najlepszym miejscem do świętowania jest Chełmno, bo w tamtejszej Farze od trzech wieków przechowywane są relikwie św. Walentego. Wierzono, że mają one moc uzdrawiania, jednak na niektórych działają zupełnie odwrotnie i sprowadzają na nich ciężką chorobę zwaną miłością.

Już nawet młodzież wie, że najlepsza droga do serca ukochanej osoby, prowadzi przez żołądek. Szczególnie gdy miłosne potrawy sporządza się pod hasłem "Alchemia i amory". Na walentynkowy wieczór młodzi kucharze polecają: - Polędwiczki pieczone panierowane w orzechach i miodzie, podane na puree z salsefii i udekorowane lubczykiem, a do tego sos żurawinowy - mówi Sandra Kucharska, Zespół Szkół w Grubnie.

Lubczyk, uważany za afrodyzjak posiadający magiczną moc dobrze jest dodać nie tylko do dekoracji, ale przyprawić nim potrawę. Wtedy sukces w miłości gwarantowany. - Smak słodki rozpływa się w ustach, bardzo dobrze działa na nasze zmysły, na nasze samopoczucie. Smak ostry, jak sól czy pieprz też działa na nasze samopoczucie, jesteśmy bardziej pobudzeni - mówi Andrzej Wojciechowski organizator konkursu "Alchemia i amory".

Kto zaś wierzy w cudowne działanie relikwii, powinien odwiedzić chełmińską Farę. Tutaj pod obrazem przedstawiającym św. Walentego od trzystu lat przechowywany jest relikwiarz zawierający fragment jego kości czaszki. - Tam jest "Caput miraculis celebre”, czyli głowa cudami słynąca, a więc m.in. uzdrawiała chorych ludzi, też pozwalała na to, aby ludzie zakochali się w sobie - mówi Jadwiga Alaba - Wesołowska, przewodniczka po Chełmnie. Nie wiadomo dokładnie kim był św. Walenty. Może biskupem Terni, a może kapłanem rzymskim i lekarzem? Według legendy żył w III wieku i złamał cesarski zakaz udzielając ślubów młodym legionistom. Wtrącony do więzienia Walenty zakochał się w niewidomej córce strażnika. Pod wpływem tej miłości dziewczyna odzyskała wzrok. Walenty zaś stracił życie.

Obecnie wiele miast w Europie przyznaje się do posiadania relikwii św. Walentego. Tam 14 lutego szczególnie uroczyście obchodzi się waletynki. Chełmińskie Walentynkowe obchody o godz. 9 rozpocznie jarmark św. Walentego. Gwiazdą wieczoru będzie Kamil Bednarek.