Premiera co dwa tygodnie, w sobotę o 18.10; kolejne emisje w niedzielę o 19.25 i poniedziałek o 19.45
Ogródek bez ogródek
Program dla miłośników działek i przydomowych ogrodów. Radzimy, jak zakładać i pielęgnować piękny ogród; kiedy i jakie sadzić kwiaty; jak dbać o taras, altanę (podłoże, oświetlenie, płot), oczko wodne; jak walczyć ze szkodnikami. Magdalena Żakowska odwiedza działkowców i mieszkańców regionu, pielęgnujących piękne ogrody a z ogrodnikiem Rafałem Miszewskim doradza, jak sadzić, pielić, przycinać rośliny.

Najbliższy odcinek (22, 23 i 24 lipca) spędzimy w niezwykłym ogrodzie. Wokół niezwykłych budynków potrzebne jest otoczenie, które podkreśli ich walory. Taką role pełnią rośliny i ogrodowa architektura w stylu nowoczesnym. Minimalistyczny ogród zaprojektowany przed dwie młode i kreatywne architektki krajobrazu wokół jednego z toruńskich hoteli, jest wzorem tego dynamicznie rozwijającego się stylu: łączy nowoczesną, modernistyczną bryłę budynku z krajobrazem nabrzeża Wisły. Jest to ogród inny niż wszystkie. Nie ma w nim rozpraszających uwagę, zbędnych elementów, a w zamian za to jest ogromna, otwarta przestrzeń. Przygotowując projekt zagospodarowania tego terenu Weronika Hutkiewicz pamiętała o wyróżnikach takiego ogrodu, a są nimi: funkcjonalność, zasada „mniej znaczy więcej”, konsekwencja, powtarzalność, zachowanie geometrii budynku, niewymagające roślinność, monochromatyczność i użycie odpowiednich materiałów. Pomimo otwartej przestrzeni, w ogrodzie można wyróżnić kilka elementów. Jest przedogródek, nawiązujące do bryły budynku rabaty, tarasy, na których w potężnych donicach rosną karłowate odmiany roślin iglastych, trawy ozdobne i rośliny kwitnące, które tworzą tam „barwne łączki”. Kwitnące nasadzenia to nowy trend w modernistycznych ogrodach. Jest także przestrzeń wypoczynkowa, z podwieszonymi na starych wierzbach koszami oraz altana, w której połączono metal ze szkłem. Od części hotelowej zastosowano ścianę wodną. Widok na Wisłę został oczywiście zachowany.

W tym ogrodzie rośliny nie dominują. Stanowią element architektury. Ważna rolę odgrywają meble ogrodowe wykonane z metalu, plastiku i egzotycznego drewna. Nowoczesny ogród jest subtelnie podświetlony. Zamiast tracić czas na zabiegi pielęgnacyjne, mamy w nim jak najwięcej czasu poświęcić na odpoczynek. To idealne rozwiązanie dla zapracowanych posiadaczy minimalistycznych domów czy mieszkań. Idealnie wpisuje się w miejski krajobraz. W nowoczesnym ogrodzie jest miejsce dla warzyw i ziół ale nie znajdziemy ich na tradycyjnych grządkach.
do góry