Urodził się i wychował w Bydgoszczy. Tu też skończył szkołę. Leonard Pietraszak - aktor znany z ról w wielu polskich filmach i serialach – w sobotę odwiedził "stare kąty". Wizytę w rodzinnym mieście rozpoczął od spotkania z uczniami Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3 - szkoły w której ponad pół wieku temu zdawał maturę.

W dawnej szkole, w dawnym stylu - uczniowie „trójki” przywitali Leonarda „pułkownika Dowgirda” Pietraszaka po szlachecku, salwą armatnią. Aktor naukę w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 rozpoczął na początku lat 50. ubiegłego stulecia. Choć minęło ponad pół wieku, doskonale pamięta sale, w których odbywały się zajęcia. - Czasami, jak się człowiek spóźniał, mógł wejść przez okno niezauważony. To była chyba IX klasa. To był rok „50-któryś”. Zmieniło sie wiele od tego czasu – opowiada Leonard Pietraszak.

Najlepiej wspomina lekcje rosyjskiego. Jak się okazuje, uczniowie potrafili zjednać sobie każdego, nawet najbardziej wymagającego profesora. - Pan Zdzisław Błażyk był niewiele starszy od nas, lubił śpiewać i był rygorystyczny. Jak ktoś nie był przygotowany, potrafił wyrzucić z sali. Przed jego wejściem zawsze więc śpiewaliśmy - wspomina aktor.

Leonard Pietraszak karierę aktorską rozpoczął pod koniec lat 50. Zagrał m.in. w „Vabanku”, „Kingsajzie”, „Czterdziestolatku”, „Czarnych chmurach” - łącznie wystąpił w kilkudziesięciu filmach i serialach.

Uczniowie bydgoskiej "trójki" o absolwencie swojej szkoły wiedzą niemal wszystko. - "Czarne chmury", pułkownik Dowgird z szablą, XVII wiek XVII - to jest ta postać. Później „Vabank”, „Kingsajz”, ale nie możemy tez zapominać o wielkich rolach w teatrze pana Leonarda. Grał przez całe lata w najlepszym polskim teatrze w Warszawie. To jest postać wybitna – opowiada Paweł Dąbrowski, uczeń III ZSO w Bydgoszczy.

O swoich doświadczeniach aktor opowiedział podczas spotkania z bydgoskimi licealistami. - Jest to wzór, który pokazuje, że pracą i dążeniem do realizacji swoich pasji można dojść rzeczywiście wysoko i mieć takie sukcesy – przekonuje Grażyna Dziedzic, dyrektor III ZSO w Bydgoszczy.

W niedzielę Leonard Pietraszak weźmie udział w specjalnym seansie filmowym w Miejskim Centrum Kultury.