24 kwietnia

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii w Toruniu serdecznie zapraszają do udziału w imprezie plenerowej ”Dotknij Księżyc”, która odbędzie się 24 kwietnia o godz. 19.00 na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy.

Projekt „Dotknij Księżyc” rozpoczyna cykl plenerowych imprez naukowych i kulturalnych, rozwijając jednocześnie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych zainteresowanie astronomią, która jest królową nauk. Ponadto celowym jest wyeksponowanie regionu kujawsko-pomorskiego jako "Astroregionu" oraz promocja nowopowstałych astrobaz. Dzięki temu wydarzeniu mieszkańcy Bydgoszczy i inni uczestnicy imprezy będą mogli zobaczyć piękno Wszechświata oraz poznać prawa nim rządzące.

W programie imprezy zaplanowano multimedialną wyprawę na Księżyc z ”Radiem Planet i Komet”, obserwacje Księżyca oraz nocnego nieba przez teleskopy, lunety i lornetki, możliwość dotknięcia meteorytu Morasko oraz wysłuchania prelekcji astronomicznych przy dźwiękach muzyki zespołu gitarowego. Wydarzenie będzie prowadzone przez redaktora Radia PiK Piotra Majewskiego. Punktem kulminacyjnym wieczoru będzie koncert muzyki elektronicznej Przemysława Rudzia.

W tym dniu zostanie również rozstrzygnięty, zorganizowany wspólnie z Wydziałem Edukacji i Sportu, konkurs plastyczny pt ”Dotknij księżyc”. W konkursie mogli wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z miasta Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego. Na zwycięzców czekają nagrody.