To nazwisko znają nie tylko melomani. Mowa o Rafale Blechaczu, który 10 lat temu wygrał Konkurs Chopinowski, a dziś gra w najlepszych salach koncertowych świata. Tym razem, w czwartek, zawitał do rodzinnego Nakła i w swym kościele parafialnym dał koncert dla mieszkańców; w sobotę zagra recital w fordońskiej Bazylice Królowej Męczenników.

„Rafał Blechacz zagra dla mieszkańców swego rodzinnego miasta” - na tę informacje mieszkańcy Nakła nad Notecią czekali z niecierpliwością. Rafał Blechacz to zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, ale to właśnie w Nakle jest jego najwierniejsza publiczność, dlatego do swego rodzinnego miasta przyjeżdża chętnie, ale koncertów w ostatnich latach w Nakle nie dawał. O swym miejscu pochodzenia mówi "oaza spokoju". - Nakło jest zawsze takim miejscem, do którego wracam, w którym delektuję się spokojem, byciem z rodziną, z przyjaciółmi, ze znajomymi. Moim zdaniem, to jest bardzo potrzebne, kiedy przygotowuję się do kolejnych wyzwań artystycznych, do kolejnych koncertów, do kolejnych projektów - wyznaje pianista.

Koncert w Nakle to pomysł samego Rafała Blechacza, który właśnie w tutejszym kościele jako dziecko grywał podczas mszy świętych. Ówczesny proboszcz nakielskiej fary wspomina: - Od razu było słychać, że ten akompaniament jest inny; że ta modulacja jest też jakby taka bogatsza, nic nie ujmując tamtym organistom, którzy byli dobrymi fachowcami, ale już było słychać, że to jest inna harmonia – mówi ks. Jan Andrzejczak.

Na spotkanie z wybitnym pianistą czekali m.in. nauczyciele liceum, do którego uczęszczał Rafał Blechacz. - Bardzo szybko dał się poznać jako nie tylko wybitny człowiek pod względem intelektualnym, ale także sumienny, pracowity. Dostarczał nam nie lada satysfakcji i wierzyliśmy, że wśród nas jest takim brylantem – przyznaje Anita Kozak-Sadowska.

Już po pierwszych taktach publiczność nie kryła wzruszenia. Czwartkowy wieczór z Chopinem i Bachem w wykonaniu Rafała Blechacza okazał się ogromnym sukcesem. - Cieszę się, że po dziewięciu latach mogę spotkać się z tą publicznością, z którą chyba jestem najsilniej związany. wiem, że naczekała się ta publiczność dosyć długo, więc tym bardziej cieszę się na tę okazję – nie kryje pianista.

Już w sobotę o 20.00. Rafał Blechacz zagra dla mieszkańców Bydgoszczy - tym razem w Bazylice Królowej Męczenników w Fordonie.