Biznes, nauka, kultura - w toruńskim Dworze Artusa po raz 15. rozdano nagrody marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Przyznawane są za najbardziej prestiżowe dokonania w działalności publicznej. Wśród nagrodzonych jest także dziennikarka TVP Bydgoszcz, Urszula Guźlecka.

Nagrody i wyróżnienia kapituła konkursowa złożona z reprezentantów wiata nauki, gospodarki oraz samorządowców przyznała w 13 kategoriach. - Sądzę, że jest nie do wyczerpania ta koncepcja i takie jest województwo. Myślę, że wciąż je odkrywamy na nowo; tak, jak odkrywamy tych wspaniałych ludzi - wyznaje Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

W kategorii „fundusze unijne” jedną z nagród otrzymał powiat bydgoski za stworzenie 22-kilometrowej trasy rowerowej na terenie powiatu. - Duża radość i satysfakcja, bo zostaliśmy docenieni przez kapitułę i muszę powiedzieć, że kapituła podjęła dobrą decyzję – mówi Wojciech Porzych, starosta bydgoski.

Za stałe podnoszenie standardu usług medycznych został w kategorii "ochrona zdrowia" nagrodzony Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu. - To jest normalność. Myśmy do tej normalności dążyli i osiągnęliśmy ją dzięki ciężkiej pracy wszystkich pracowników naszego szpitala - uważa Marek Nowak, dyrektor Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr Biegańskiego w Grudziądzu.

Waldemar Dąbrowski z Torunia - założyciel Ośrodka Readaptacyjnego "Mateusz" - został doceniony za skuteczną resocjalizację byłych skazanych i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków. - Na pewno to mi pomoże w utworzeniu kolejnych domów i przede wszystkim pierwszego domu dla kobiet nie kryje Waldemar Dąbrowski, prezes Stowarzyszenia Profilaktyki i Resocjalizacji „Mateusz".

W kategorii "sport" nagrodzono kolarskiego mistrza świata z naszego regionu Michała Kwiatkowskiego oraz Zbigniewa Wiśniewskiego - prezesa Stowarzyszenia "Rowerowa Brzoza". - To, że inwestujemy w ludzi, w działalność społeczną, to też inwestujemy w siebie, jesteśmy przez to sami lepsi – przekonuje Zbigniew Wiśniewski.

W kategorii "Promocja województwa" nagrodę za realizację złożonego z 30 odcinków cyklu filmowego "Skarby prowincji" otrzymała Urszula Guźlecka z TVP Bydgoszcz. - Właściwie od pierwszego odcinka mieliśmy świadomość - jako ekipa - że robimy coś naprawdę wielkiego i pięknego a przede wszystkim ważnego; że pokazujemy najstarsze, najważniejsze zabytki naszego regionu - przyznaje.

Retransmisja całej gali na antenie TVP Bydgoszcz w niedzielę o godz. 19.00.