Mamy się czym chwalić: bydgoska Wyspa Młyńska, toruńska Starówka, Bory Tucholskie. Turystyczna mapa Kujaw i Pomorza przyciąga coraz więcej osób. Ale konkurencja nie śpi, stąd kampania „Konstelacje dobrych miejsc". O atrakcjach w regionie, które świecą jak gwiazdy, dyskutowano w Bydgoszczy podczas Regionalnego Forum Turystyki

Bydgoszcz, Toruń, Świecie - to tylko niektóre miasta na mapie, których nie można pominąć rozpoczynając wędrówkę po regionie. Kujawsko-Pomorskie ma wiele do zaoferowania. Wiedzą o tym nie tylko mieszkańcy, ale też turyści, którzy coraz częściej przyjeżdżają tu z różnych rejonów kraju. - Prym wiedzie za granicą w rozpoznawalności Toruń, bezapelacyjnie faktycznie miasto związane z Kopernikiem, fantastyczną historią. Mamy również fantastyczne obszary zielone, Bory, w których można odpocząć - przyznaje dr Elżbieta Wąsowicz-Zaborek, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

A wystarczy się rozejrzeć, by zobaczyć, że region się rozwija i staje perełką turystyczną. - Naszą perełką jest Wyspa Młyńska, która - jak będzie plan na zagospodarowanie Młynów Rothera - będzie jeszcze bardziej atrakcyjna, wpisuje się w szlak TEH2O. Kanał Bydgoski, Exploseum - wylicza Mirosław Wołodko z Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystyczna "ByLOT".

Na turystycznej mapie regionu znajdują się nie tylko duże miasta, ale też małe miejscowości, które również przyciągają turystów. Do Biskupina od lat przyjeżdżają miłośnicy archeologii, którzy chętnie odwiedzają też pobliską Wenecję. - Rozbudowany rezerwat archeologiczny w Biskupinie. To już nie tylko półwysep i osada łużycka, ale też osada pierwszych rolników, wioska wczesnopiastowska. Zmieniła się też Wenecja znana z kolejek wąskotorowych - zachwala Monika Andruszkiewicz ze Starostwa Powiatowego w Żninie.

Te i inne atrakcje prezentowane były podczas Regionalnego Forum Turystyki, w której udział wzięło blisko 130 osób przedstawicieli organizacji turystycznych. - Kociewie, czyli północna część Kujawsko-Pomorskiego, przyciąga turystyką aktywną. Mamy rzekę Wdę, która jest świetnie zagospodarowana pod względem kajakowym a także turystykę rowerową, ciągle rozwijające się szlaki - zachęca Piotr Kończewski z Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie.

Podczas spotkania w Bydgoszczy dyskutowano m. in. o tym jak rozwija się turystyka w regionie i jakie zadania musi spełnić by konkurować z innymi regionami. - Chcemy się wyróżnić motywem konstelacji dobrych miejsc. To są zarówno wątki kopernikańskie związane z historią naszego regionu, ale też wątki związane z astro bazami - wyjaśnia Agnieszka Kowalkowska, dyrektor Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

I właśnie podczas spotkania zainaugurowano Kampanie "Konstelacje Dobrych Miejsc". To program Kujawsko Pomorskiej Organizacji Turystycznej, który skupia ofertę najciekawszych miejsc w regionie.