Ten przemysłowy szlak łączy historię 15 miejsc Bydgoszczy związanych z wodą. W sobotę w huczny sposób obchodził swoje święto. Warsztaty, projekcje filmowe, pokazy, prezentacje multimedialne i przede wszystkim zwiedzanie miejsc niedostępnych- z takich atrakcji mieszkańcy regionu korzystali, by zgłębić tajemnice Bydgoszczy.

„T” - jak technika, „H” - jak historia i „2O” - jak dwa razy opowieść. Tak rozszyfrować należy nazwę bydgoskiego Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O. Święto szlaku było okazją do zwiedzania m.in. Exploseum, znajdującego się na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowego-Technologicznego. Dawna fabryka dynamitu należy także do prestiżowego europejskiego szlaku przemysłowego. - Na tym szlaku mamy kilkaset obiektów w całej Europie. Spośród nich 80 to tzw. punkty kotwiczne, czyli te zabytki techniki, które są najważniejsze dla historii przemysłowej naszego kontynentu. Z tych 80, siedem znajduje się w Polsce i jednym z nich jest właśnie DAG Fabrik Bromberg – wyjaśnia Adam Hajduga, wiceprezydent Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERICH.

Historię tego miejsca prezentowano - dosłownie - wystrzałowo. Oprócz wykładów i możliwości zwiedzania Exploseum z przewodnikiem, dla pasjonatów historii przygotowano grę terenową, pokazy chemiczne, strzelnicę i kącik komandosa. - Dzisiaj udostępniamy kilka naszych budynków ekspozycyjnych, których ekspozycja dotyczy m.in. Alfreda Nobla, historii całych zakładów, jak i również historii broni oraz jeden budynek - chyba serce całej tej linii - budynek nit racji; budynek, w którym powstawała nitrogliceryna, czyli materiał wybuchowy, z którego tworzono następne - informuje Łukasz Stachowiak z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego.

Exploseum to tylko jeden z punktów na szlaku tegorocznego „Tehofestu”. - Na pewno do gazowni, na pewno do Muzeum Mydła i na pewno do wieży ciśnień pójdziemy i tutaj chcemy też troszeczkę pobyć - zdradza jeden z uczestników imprezy w Exploseum.

Tajemnice Bydgoszczy odkrywać można było także w Warzelni piwa, Muzeum Farmacji czy w domu Leona Wyczółkowskiego.