"Bądź mądry przed szkodą" - zachęca Okręgowa Izba Radców Prawnych w Bydgoszczy. Przez cały tydzień przy ul. Gdańskiej 68 wszyscy mieszkańcy mogą zasięgnąć bezpłatnej porady prawnej. To część ogólnopolskiej akcji "Niebieski parasol".

Czemu „Niebieski parasol”? Bo toga radcy ma niebieskie obszycie a parasol chroni przed deszczem niechcianych problemów prawnych. Ruszyła ogólnopolska akcja Krajowej Rady Radców Prawnych, w czasie której udzielane są wszystkim zainteresowanym bezpłatne porady prawne. - Kampania jest adresowana przede wszystkim do osób, które mają problemy związane z dniem codziennym, czyli sprawy pracownicze, sprawy socjalne, sprawy dotyczące kwestii sporów sąsiedzkich, najmu, umów, które są zawierane – informuje Iwona Dorna, radca prawny i rzecznik Okręgowej Izby Radców Prawnych w Bydgoszczy.

Radcowie prawni od tego roku mogą być obrońcami w sprawach karnych. - Możemy bronić osoby fizyczne przed sądami w sprawach karnych, więc automatycznie też udzielamy porad prawnych z zakresu prawa karnego – wyjaśnia Jan Poczwardowski, radca prawny.

Polacy nieczęsto decydują się przed podpisaniem umowy na konsultację prawną, a to błąd. - Nie ma u nas kultury prawnej tak, jak na zachodzie, gdzie ludzie zgłaszają się do prawników właściwie z każdym problemem. U nas znowu jest w drugą stronę i - niestety - osoby zgłaszają się już jak ten problem zaistniał - przyznaje Marek Wróblewski, radca prawny.

Radcy podpowiadają także, jak prawidłowo sporządzać urzędowe pisma i do kogo je kierować w celu rozwiązania problemu. - Przez przypadek tak naprawdę dowiedziałem sie o akcji, jaką jest "Niebieski parasol”; jaką jest możliwość uzyskania porady prawnej na zasadzie bezpłatnych porad i skorzystałem - nie kryje jeden z bydgoszczan.

Z darmowych porad można zasięgnąć m.in. w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej, codziennie do soboty. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie OIRP.