Ciekawość, problemy w rodzinie, niezrozumienie - wiele jest powodów, które skłaniają młodych ludzi do sięgnięcia po alkohol i inne używki. Efekt jest jeden: uzależnienie. Ma przed tym chronić program "Profilaktyka, a TY", realizowany już od 10 lat. W Bydgoszczy rozpoczął się 1. Ogólnopolski Zlot PaTPORTÓW, czyli grup młodzieży, która we własnym środowisku promuje życie bez nałogów i zachęca do realizowania swoich pasji.

Jest dostępny niemal na każdym kroku. Można go kupić bez najmniejszego problemu. Nazywany jest legalnym zabójcą. Alkohol, w nadmiernych ilościach może być katastrofalny w skutkach. Z uzależnieniem walczą już nie tylko dorośli, ale też młode, często nieletnie osoby. - Chcą się popisać, chcą się oderwać od rzeczywistości. Chcą po prostu spróbować. Sporo rzeczy z domu się wynosi, widzi dziecko, że pije tata, pije mama, dziecko też sięga po alkohol - mówią młodzi ludzie.

Alkohol, narkotyki, dopalacze - to wciąż popularne używki wśród młodych osób. Nie pomagają ostrzeżenia, ulotki i plakaty. - Ulotkami nie zmienimy tych postaw. To są publiczne pieniądze wyrzucone do kosza na śmieci, dlatego dzisiaj w Bydgoszczy nie rozdajemy ulotek tylko rozmawiamy z dzieciakami, jesteśmy gotowi na interakcję - tłumaczy insp. Grzegorz Jach z Komendy Głównej Policji, szef programu PAT.

Odpowiedzią na problemy młodych osób ma być ogólnopolski program "Profilaktyka, a TY". To akcja realizowana od 10 lat przez Komendę Główną Policji. - PaT jest takim dobrym przykładem, gdzie młodzi ludzie nie czują się instrumentami gry w świecie dorosłych, tylko współtworzą świat - wyjaśnia Marek Michalak, rzecznik praw dziecka.

Dzięki akcji "Profilaktyka, a TY" w szkołach w całej Polsce powstały PaTPORTY, czyli grupy młodzieży, które między sobą promują zdrowy styl życia, wolny od uzależnień. - Ten pomysł, żeby w każdej szkole, w każdym miejscu w szkole powstawały PaTPORTY, jest naprawdę przyszłością. Jeśli chcemy pomagać młodym ludziom, to tylko w taki sposób - przekonuje Teresa Piotrowska, minister spraw wewnętrznych.

W grupach młodzież rozmawia między sobą, dzieli się pasjami, ale też dzieli problemami. Taka rówieśnicza profilaktyka ma odciągnąć młode osoby od używek. - Możemy śpiewać, tańczyć, razem się bawić. Chodzi o to, żeby pokazać, że młodzież bawi się bez żadnych używek, alkoholu – mówili uczestnicy akcji. Takie grupy młodych osób z całej Polski wzięły udział w I Zlocie PaTPORTÓW, organizowanym w ramach rządowej kampanii "Dopalacze kradną życie".