Spędzali długie godziny na obserwacji nieba i skrzętnie dokumentowali zachodzące zjawiska. Uczniowie 28 szkół regionu wzięli udział w projekcie ,,Odkrywamy planety". Najlepsi pojechali do Niemiec, aby zwiedzić np. Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych. W środę w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu podsumowano astronomiczny projekt.

Godzinami wpatrywali się w niebo, pogłębiali wiedzę, o astronomii ale też przemierzali dziesiątki kilometrów, aby znaleźć odpowiednie miejsce do obserwacji. 300 uczniów z 28 szkół w regionie uczestniczyło w projekcie Urzędu Marszałkowskiego ,,Odkrywamy Planety". - Było naprawdę fajnie, fajna atmosfera; nie tak, jak na lekcjach, że się nudzimy czy cokolwiek robimy, było więcej zajęć praktycznych gdzie mogliśmy sie wykazać - Sonia Zawada, uczennica Gimnazjum w Unisławiu.

Projekt zakładał konkurs na najlepszą pracę multimedialną. Wyróżnionych zostało 30 uczniów, którzy w ramach nagrody odwiedzili m.in. Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych w Darmstadt oraz obserwatorium astronomiczne w Berlinie. - Wszystkie miejsca, które odwiedzaliśmy, były związane z nauką, przede wszystkim z astronomią, z optyką, z obserwacjami, więc wszystkie miejsca, gdzie byliśmy, były bardzo ciekawe, bo jeszcze bardziej rozbudzały ich pasje astronomiczną - Zbigniew Buliński, nauczyciel matematyki w Gimnazjum w Unisławiu.

Podczas zajęć uczniowie korzystali z działających na Kujawach i Pomorzu obserwatoriów astronomicznych - Astrobazy Kopernik. Celem innowacyjnych lekcji było zachęcenie młodzieży dziedzinami technicznymi matematyczno-przyrodniczymi. - Dzisiejsze prezentacje, wystąpienia uczniów wskazują na to, że wśród nich, wśród tych 300 uczniów, są prawdziwi miłośnicy astronomii potrafiący działać w naprawdę skomplikowanych projektach - podsumowuje Czesław Ficner z Urzędu Marszałkowskiego.

Projekt został zrealizowany przez Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego.