Niewielka świetlica, blisko 100 osadzonych i najważniejsze symbole Światowych Dni Młodzieży w centrum uwagi - Krzyż i ikona Matki Bożej dotarły do Zakładu Karnego w Potulicach. To kolejny przystanek na trasie peregrynacji symboli, które dotrą jeszcze m.in. do Szubina, Kcyni i Brzozy.

To dla osadzonych w Potulicach wyjątkowa chwila. Każdy przyszedł do więziennej świetlicy z własnej woli i każdy choć na chwilę mógł zapomnieć o problemach. - Jest to dla mnie ważne, bardzo ważne, umacniam się duchowo i łącze się duchowo z innymi skazanymi - zdradza Tomasz, osadzony w Zakładzie Karnym w Potulicach.

Msza św. w zakładzie karnym odbywa się co tydzień, ale po raz pierwszy w obecności Krzyża i Ikony Matki Bożej- najważniejszych symboli Światowych Dni Młodzieży. Uroczyste spotkanie poprzedziły wielkie przygotowania. Więźniowie współtworzyli elementy ołtarza własnoręcznie stworzyli też logo Światowych Dni Młodzieży. - Wielu z nich jeszcze podczas przygotowań mówiło, że już nigdy w życiu chyba nie będą mieli takiej okazji, aby w takim nabożeństwie w takiej uroczystości uczestniczyć - przyznaje ks. Ryszard Czajka.

Bo symbole, co roku pielgrzymują po kraju, który organizuje Światowe Dni Młodzieży. Przez lata czuwali przy nich wierni m. in. z Francji, Włoch Brazyli, Argentyny czy Kanady. Dlatego wizyta w Zakładzie Karnym na lata pozostanie w pamięci wielu osadzonych. - Stojąc na wprost krzyża, widziałem, że czasami komuś zakręciła się łza. To jest jednak bardzo mocne doświadczenie - wyznaje ks. Dariusz Białkowski.

Drewniany krzyż w 1984 roku podarował młodzieży Jan Paweł II. Od lat razem z nim po świecie pielgrzymuje też ikona Matki Bożej Salus Populi Romani - Wybawicielki Ludu Rzymskiego. We wtorek symbole dotrą m.in. do Osieka i Wyrzyska oraz Bydgoszczy. Tu czuwanie przy nich rozpocznie się o godz. 18.00 w parafii NMP z Góry Karmel.