70 lat temu na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika utworzono Katedrę Fizyki Doświadczalnej. W ciągu kilkudziesięciu lat instytut stał się wizytówką uczelni i miasta. W czwartek odbyła się jubileuszowa sesja upamiętniająca 70 lat toruńskiej fizyki.

W 1946 roku profesor Aleksander Jabłoński rozpoczął pracę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. 17 lutego wygłosił pierwszy wykład z fizyki doświadczalnej. Od tamtego czasu katedra, a później wydział, przez lata budował swoją renomę. W laboratoriach instytutu powstał m.in. prototyp tomografu optycznego, ale także wiele innych urządzeń mających zastosowanie w medycynie czy przemyśle.

Dzisiaj toruński Instytut fizyki należy do najlepszych w Polsce. - Prowadzimy badania na naprawdę najwyższym, europejskim czy światowym poziomie. Mamy wielu pracowników, którzy są uznanymi naukowcami, zarówno w swojej dziedzinie jak i w badaniach interdyscyplinarnych – zapewnia dr Piotr Masłowski, zastępca dyrektora instytutu Fizyki UMK.

Podczas czwartkowych obchodów 70-lecia przypominano historię Instytutu. Przygotowano także jubileuszową wystawę fotografii. Obecnie Instytut tworzy dziewięć zakładów badawczych, jego częścią jest m.in. jedyne w Polsce Centrum Optyki Kwantowej.