Bez względu na pogodę, sezon turystyczny w regionie możemy uznać za otwarty. Kujawsko-Pomorskie czeka na turystów. W ponad 20 najciekawszych miejscach odbywają się spacery z przewodnikami, zabawy, spotkania. I jest tylko jeden mały problem: na to wszystko zaledwie dwa dni.

Kujawsko-Pomorskie na rowery. Przystań Jachtową włocławskiego OSiR opanowali pasjonaci wypoczynku na świeżym powietrzu. 25-kilometrowa trasa dla początkujących może być wyzwaniem, ale i zachętą do dalszego już samodzielnego zwiedzania regionu - oczywiście "na dwóch kółkach".

Według badań Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej, ponad 37 proc. turystów to mieszkańcy regionu. Z sąsiadów najchętniej odwiedzają nas goście z Mazowsza, Wielkopolski i Pomorza, ale też Ślązacy. Z zagranicy przyjeżdżają natomiast Niemcy, Brytyjczycy, Holendrzy i Francuzi. - Bardzo nas cieszy duże zadowolenie turystów, którzy są w naszym województwie, w naszym regionie; którzy wysoko oceniają jakość usług turystycznych - nie kryje się Rafał Frąckiewicz z Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

"Konstelacje dobrych miejsc" - takim hasłem gości wita Kujawsko-Pomorskie. Według badań, przeprowadzonych w 2015 roku, urlopowicze na Kujawach i Pomorzu przede wszystkim doceniają bezpieczeństwo. Wysoko też oceniają atmosferę poszczególnych miejscowości i ofertę turystyczną. Najlepiej czują się w Sępólnie Krajeńskim, Więcborku, Toruniu, Ciechocinku, Bydgoszczy i Inowrocławiu. Ale turystyczne marzenia mieszkańców Kujaw i Pomorza sięgają też poza region.

Hiszpania, Indie, Włochy, ale i zupełnie nowe kierunki - jak Rumunia czy Czarnogóra - mieszkańcy regionu przede wszystkim tam planują tegoroczne wakacje. - Pytają się o kwestię uchodźców: czy na danej wyspie - np. greckiej - nie będzie jakiejś sytuacji nieprzyjemnej - zaznacza Paulina Szafrańska z biura podróży.

Dlatego, planując zagraniczne wakacje, warto skorzystać z rad ekspertów także, jeżeli chodzi o wypoczynek w kraju . Inauguracja sezonu turystycznego to pretekst, by zaprezentować atuty Kujaw i Pomorza. Będzie można je odkrywać przez cały weekend. Wśród atrakcji m.in. zwiedzanie Chełmna z przewodnikiem, Górski Rajdy Rowerowy szlakiem Brdy w Bydgoszczy czy Zielony Targ w Tleniu.