Przez żołądek do serca, a przez serce do Księgi Rekordów. W Toruniu powstało największe na świecie serce z pierników. Do "wspólnego pierniczenia", zaprosiło mieszkańców Żywe Muzeum Piernika, które w tym roku obchodzi jubileusz dziesięciolecia istnienia.

14 m2 pojemności i ponad 300 kawałków ciasta. Takie serce do pierników mają właśnie torunianie. - Kończy w tym roku 10 lat. Bijemy rekord na największe serce z piernika. Nikt takiego rekordu do tej pory nie podjął się pobić - mówi mistrz Łukasz z Żywego Muzeum Piernika. Pierwsza próba bicia rekordu i po raz pierwszy zastosowana technologia. Mistrzowie piernikarska, żeby lepiej spoić ciasto, dodali czekolady. Niektórym trudno było powstrzymać apetyt.

Adepci piernikarstwa najpierw musieli ciasto ugnieść, potem wypiec, w końcu swoim imieniem udekorować. Tajemnica udanego piernika tkwi w przyprawach.

Tylko pracownicy biura rekordów do końca zabawy nie mogli ulegać pokusom. Po trzech godzinach "pierniczenia" ogłosili sukces. - Mamy rekord. No i dobrze, że akurat Toruń wpadł na taki pomysł, jak najbardziej wszystko się zgadza - podsumowała Joanna Krzyżanowska z Biura Rekordów.

Życzymy smacznego!