Z transparentem i postulatami mieszkańcy Miedzynia, Prądów i Wilczaka domagali się na sesji przebudowy ul. Nakielskiej. Jak mówią, od lat słyszą ciągle obietnice, a teraz chcą konkretów. Miasto zapewnia, że wkrótce powstanie koncepcja przebudowy tej ważnej arterii. Zapadły też decyzje dotyczący kupna przez miasto hali targowej oraz powstania specjalnego zespołu, który zająć ma się kompromisem w sprawie Stowarzyszenia Piłkarskiego Zawisza.

Rok 2022 - to wtedy kierowcy mają pojechać gotową już ekspresową „dziesiątką”. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy przygotowała harmonogram prac. Najbliższe to wybór wykonawcy „Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego”. - Dokończymy studium z elementami koncepcji programowej, z badaniami geologicznymi i przystąpimy do opracowania program funkcjonalno-użytkowego - zapowiada Mirosław Jagodziński, dyrektor GDDKiA w Bydgoszczy. Podobnie jak S5, budowa trasy łączącej Bydgoszcz z Toruniem też ma być podzielona na odcinki.

Podczas sesji rady miasta z apelem do rajców wystąpił prezes Stowarzyszenia Piłkarskiego Zawisza prosząc, by piłkarze mogli korzystać z obiektów CWZS Zawisza. - Czekam na decyzję rady miasta; na to, jakie będą pierwsze kroki, aby udostępnić stowarzyszeniu możliwość rozgrywania mecz drużyny seniorskiej na obiektach przy Gdańskiej - mówi Krzysztof Bess.

Przewodniczący rady miasta zaproponował, by powstał specjalny zespół złożony z radnych, przedstawicieli stowarzyszenia i związku, który zajmie się sprawą kompleksowo. – Wypracować w możliwie jak najszybszym czasie stanowisko, który umożliwi funkcjonowanie seniorom, w nie tak odległych miejscach i rozgrywanie meczy nie tak, jak to seniorzy Zawiszy czynią - odpowiada Zbigniew Sobociński.

O swoich postulatach przypomnieli też mieszkańcy Miedzynia, Wilczaka i Prądów. Domagają się konkretnych działań związanych z przebudową ul. Nakielskiej. Uważają, że tylko dobre skomunikowanie osiedli domków jednorodzinnych z centrum miasta zatrzyma ich przed wyprowadzką do ościennych gmin. - Bydgoszcz się wyludnia z osób bogatych i aktywnych zawodowo, a w mieście pozostają ludzie starsi, którzy aktywność mają już dawno za sobą. Wizja „Bydgoszcz – Dom Spokojnej Starości” staje się realna - twierdzi Dariusz Smól, przewodniczący Stowarzyszenie Miedzyń-Prądy.

Ulica Nakielska, jedna z głównych arterii miasta, od lat wymaga przebudowy. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wkrótce ma ogłosić przetarg na wykonanie koncepcji, która ma upłynnić ruch. - Do układu 3x1, czyli lewoskrętów tam, gdzie się są skrzyżowania i to powinno problemy mieszkańców rozwiązać - wyjaśnia Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Radni dyskutowali również o zakupie przez miasto hali targowej przy ul. Podwale za kwotę 5 mln zł. Właścicielem budynku jest Bydgoska Spółdzielnia Spożywców. - Jest wiele rzeczy do zrobienia dla mieszkańców Bydgoszczy, choćby budowa dróg osiedlowych i te pieniądze, które miały być przeznaczone na zakup hali, mogły by być przeznaczone na remonty tych dróg - uważa Mirosław Jamroży, przewodniczący klubu radnych PiS.

Wątpliwości radnych budziło przede wszystkim to, co w tym miejscu powinno się znajdować. - Ja bym raczej na miejscu prezydenta zwrócił się do bydgoszczan: „Kupiliśmy halę targową. Co byście chcieli, aby w tej hali było?” – przyznaje Jan Szopiński, przewodniczący klubu radnych SLD.

”Taki obiekt, który jest pod opieką konserwatora, powinien pozostać w rękach miasta” - mówią radni Platformy Obywatelskiej. - Jest to ścisłe centrum, starówka. Zaczęliśmy rewitalizację i dobrze, żeby to było kontynuowane pod okiem miasta - ocenia Monika Matowska, radna PO.

Hala ma zachować swój kupiecki charakter. Ostatecznie uchwała dotycząca kupna hali targowej została przegłosowana.