Najpierw wygrali konkurs historyczny, zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku, a teraz zawiozą dary dla swoich rówieśników na Litwie. Dwóch uczniów z bydgoskiego gimnazjum i ich nauczycielka historii w nagrodę za zwycięstwo w konkursie wyjadą na wycieczkę do Wilna. Nie chcą jechać z pustymi rękami, dlatego organizują zbiórkę książek dla uczniów z polskiej szkoły na Wileńszczyźnie.

Tomek Zabrocki i Dominik Januchowski - gimnazjaliści z Zespołu Szkół nr 23 w Bydgoszczy - swoją pracę konkursową poświęcili losom Sybiraków. Obaj interesują się życiem Polaków na Wschodzie, dlatego cieszą się, że będą mogli sami przekonać się jak potoczyły się losy polskich rodzin za wschodnią granicą. - Możemy połączyć naszą Polskę z częścią polskości na Litwie i możemy im przybliżyć to, co się dzieje u nas w kraju i naszą kulturę, nasza historię, bo oni nie mają aż takiej możliwości, gdy tam mieszkają i się uczą - tłumaczy Dominik Januchowski.

Wyjazd na Litwę może być okazją do nawiązania współpracy między bydgoską szkołą a stuletnią polską szkołą w Wilnie. To także możliwość promocji za wschodnią granicą Bydgoszczy, jako "małej ojczyzny". - Od prawie 20 lat jestem opiekunem szkolnego koła Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy i chciałabym, żebyśmy z chłopcami byli prawdziwymi ambasadorami naszego miasta i w ten sposób o historii, o współczesnej Bydgoszczy im opowiedzieli - przyznaje Ewa Jędrzejczak - Taranek, nauczycielka historii w ZS nr 23.

W szkole rozpoczęła się zbiórka książek - historycznych, literatury pięknej, albumów - adresowanych do uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. - Ludzie na Litwie nie mają takiego dostępu do tej polskości, jaki my tutaj mamy, ponieważ w Polsce są zdecydowanie większe możliwości, żeby przeczytać coś po polsku, czy dowiedzieć się czegoś o naszym kraju - zauważa Tomasz Zabrocki.

Zbiórką darów dla polskiej szkoły w Wilnie nauczycielka historii zainteresowała bydgoskie instytucje kultury, pomoc płynie także z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Książki można przynosić do Zespołu Szkół nr 23 przy ul. Nakielskiej w godz. 7.00-21.00.