Głosił, by zło dobrem zwyciężać i żyć zgodnie ze swym sumieniem - te słowa dla wielu stały się życiowym drogowskazem. Pamięć błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki uczcili rowerzyści z regionu, którzy uczestniczyli w pielgrzymce szlakiem męczeńskiej drogi kapelana „Solidarności”. W intencji kanonizacji księdza wierni modlili się podczas mszy w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników.

Kapelan "Solidarności", duchowy przewodnik, człowiek głębokiej wiary - błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko stał się inspiracją dla wielu ludzi; również tych, którzy postanowili uczcić jego pamięć w wyjątkowy sposób.

Rowerzyści z regionu po raz trzeci postanowili wyruszyć szlakiem męczeńskiej drogi kapelana „Solidarności”. - Ja się urodziłem w czasach, gdy żył ks. Jerzy i pamiętam te dni, pamiętam jego proces. Chcę uczcić to, co się stało - wyznaje Mariusz Pietruszyński, uczestnik rowerowej pielgrzymki. - Chęć uczestniczenia w tak ważnym wydarzeniu, jakim jest rocznica śmierci, przyciąga. Pielgrzymi coraz liczniej chcą uczestniczyć. W tym roku mamy ponad 100 osób przyznaje Kazimierz Wołoszyn ze Stowarzyszenia Rowerowa Brzoza.

Dla wielu to przede wszystkim dowód pamięci o duchowym świadectwie ks. Jerzego Popiełuszki. - To jest taka postać, która zmieniła bieg historii. Gdyby nie on, to moglibyśmy żyć w innym świecie - twierdzi Maryla Kuźmińska, uczestniczka rowerowej pielgrzymki. - To jest niezmiernie ważne, by podejmować trud połączony z tym moralnym. Ks. Jerzy zachęcał, by „zło dobrem zwyciężać”, ale aby to zrobić, musi człowiek przezwyciężać własną słabość, również tę fizyczną - uważa ks. Józef Kubalewski, proboszcz parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy.

Cel: 120 km. Trasa: Bydgoszcz – Górsk – Toruń - Włocławek. Najpierw wysiłek i pokonanie własnych słabości. Potem symboliczne gesty i krótka modlitwa w miejscach pamięci; pamięci o wyjątkowej postaci księdza Jerzego, którego słowa dla wielu stały się życiowym drogowskazem. - Czasy są takie, jakie są, a ks. Jerzy jest wielkim autorytetem i wielkim duchownym - mówi Zbigniew Wiśniewski ze Stowarzyszenia Rowerowa Brzoza.

W 32. rocznicę śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki odbyła się także uroczysta msza w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników, której przewodniczył ordynariusz diecezji bydgoskiej. - Ksiądz Jerzy padł ofiarą systemu komunistycznego, który po latach jawi się jako zbrodniczy - przemawiał bp Jan Tyrawa.

Uroczystości były transmitowane za pośrednictwem Telewizji Polskiej.