Premiera raz w miesiącu w środę o 17.35; kolejne emisje w czwartek o 7.00 i 20.25
Teraz dokument
W kolejnym odcinku (15 lutego) zaprezentujemy dwa filmy: w 38. rocznicę wybuchu banku Pekao w Warszawie oraz w 37. rocznicę śmierci Mariana Rejewskiego.

„Czarny serial - Rotunda” w reżyserii Tomasza Orlicza opowiada o wydarzeniu, które wstrząsnęło stolicą 15 lutego 1979 roku. W wyniku wybuchu spowodowanego (według ówczesnych władz) wyciekiem gazu, zginęło 49 osób, a 87 osób zostało rannych. Akcja ratownicza trwała kilkanaście godzin i niemal natychmiast przystąpiono do odbudowy budynku, który oddano do użytku już w październiku 1979 roku. Prowadzone dochodzenie nie uspokoiło społeczeństwa. Nikt nie mógł uwierzyć w wyciek gazu w budynku, w którym… nie było instalacji gazowej. Po 38 latach, mimo opinii wielu ekspertów, nadal wiele pytań pozostało bez odpowiedzi.

W dokumencie Urszuli Guźleckiej pt. „Wędrowiec” przypomniny sylwetkę rzeźbiarza Michała Kubiaka. Artysta opowiada o swoich kontaktach z wybitnymi postaciami, które rzeźbił – między innymi o naszym nobliście Czesławie Miłoszu czy o Marianie Rejewskim - polskim matematyku i kryptologu, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy.
do góry