Banknot o nominale 500 zł, z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego, trafił w piątek do obiegu. "Ma zapewnić niezakłócony obieg gotówki i zmniejszyć koszty emisji znaków pieniężnych" - informuje Narodowy Bank Polski

Najwyższy polski nominał ma wymiary 150x75 mm. "Jest o 4 proc. większy od banknotu 200-złotowego, co ułatwia osobom niewidzącym i słabo widzącym szybkie rozpoznanie nowego banknotu" wyjaśnia wicedyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP, Barbara Jaroszek. Nowy pieniądz ma zaawansowane technologicznie zabezpieczenie najwyższej klasy. "To najnowocześniejsze zabezpieczenia na świecie. Wykorzystano w nim m.in. okienkową nitkę zabezpieczającą, farby (zmienną optycznie i opalizującą), oraz element recto verso - uzupełniające się w świetle przechodzącym elementy graficzne na obu stronach banknotu. Szyszak husarski i nitka zabezpieczająca zmieniają barwę równocześnie przy poruszaniu banknotem" - wymieniła Jaroszek.

Wśród najważniejszych zabezpieczeń są też znaki widoczne w świetle UV, w tym kwadrat z napisem "500 zł", z lewej strony u góry - w kolorze zielonym, fragmenty ornamentów i napisów mikrodrukiem oraz elementy owalu z prawej strony portretu - w kolorze jasnozielonym, numeracja w lewej części banknotu - w kolorze czerwonym. Nitka okienkowa znajduje się w środkowej części banknotu. Zabezpieczenia można sprawdzać dotykiem, oglądając banknot pod światło, lub patrząc na niego pod kątem.

Na przedniej stronie nowego banknotu widnieje wizerunek króla Jana III Sobieskiego. "Król jest zwrócony w stronę herbu rodu Sobieskich, a po lewej stronie widać szyszak husarski - symbol dokonań militarnych władcy" - wskazała Barbara Jaroszek. Całość utrzymana jest w kolorystyce różnych odcieni brązowego, niebieskiego, bordowego i zielonego. Na rewersie najwyższego polskiego nominału znalazł się wizerunek orła w koronie oraz grafika przedstawiająca pałac w Wilanowie.

NBP wprowadził do obiegu 50 mln sztuk 500-złotówek. "Większość przeznaczona jest na zapas strategiczny NBP" - zdradziła Barbara Jaroszek.

Banknot zaprojektował Andrzej Heidrich, autor pozostałych polskich banknotów znajdującej się w obiegu serii władcy polscy. Prace nad 500-złotówką rozpoczęto w listopadzie 2014 r.

Jak poinformował NBP, banknot 500 zł jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i na rosnące koszty utrzymywania zapasu strategicznego banku centralnego.

Producentem banknotów na zlecenie NBP jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.