Nowoczesne terapie lekowe to dla pacjentów szansa na zatrzymanie objawów schorzenia. W całym kraju z tą nieuleczalną chorobą żyje ok. 60 tys. osób, w regionie blisko 3 tys. W Bydgoszczy rozpoczęły się II Kujawsko-Pomorskie Dni Neurologiczne z udziałem specjalistów całego kraju. Organizatorem konferencji jest klinika neurologii X Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy.

Jeden z jej pacjentów od kilkunastu lat choruje na stwardnienie rozsiane. Najpierw pojawiły się kłopoty z widzeniem, potem niedowład kończyn. Leki łagodzą skutki choroby. Potrzebna jest też stała rehabilitacja, a z tym jest najtrudniej. - Każdy, kto potrzebował rehabilitacji, to wie, jak ona wygląda, czyli jej nie ma. Czas oczekiwania na rehabilitacje to jest pół roku - wyznaje Marcin, chory na SM.

Leczenie powinno iść w parze z rehabilitacją. Stwardnienie rozsiane - inaczej SM - to przewlekła i nieuleczalna choroba neurologiczna. System odpornościowy chorego atakuje i niszczy mielinę - substancję otaczającą komórki nerwowe w mózgu i rdzeniu kręgowym. Zmiany uwidoczniają się w rezonansie jak rozsiane punkty. Leczenie może jedynie łagodzić skutki choroby.

O nowych możliwościach w leczeniu SM rozmawiają w Bydgoszczy specjaliści z całego kraju podczas II Kujawsko-Pomorskich Dni Neurologicznych. W Polsce poszerza się grupa leków na SM, a także dostępność do nowoczesnych terapii. - Mamy kolejne nowe ośrodki leczenia w naszym województwie, jak również jest wyraźna poprawa finansowania tego programu lekowego - mówi dr Sławomir Wawrzyniak z X Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy, konsultant wojewódzki ds. neurologii.

Leczenie powinno się rozpocząć zaraz po rozpoznaniu choroby. - Włączanie pacjentów odbywa się bardzo sprawnie i z tego jesteśmy zadowoleni, bo to nie jest wcale później niż w krajach zachodnich - ocenia prof. Zdzisław Maciejek z X Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy.

Chorzy potrzebują stałej rehabilitacji i wsparcia psychologicznego; podobnie jak chorzy na Alzheimera, cukrzycę, czy pacjenci walczący z nadwagą. Takich osób jest już w kraju ponad 300 tys. Ważne są działania profilaktyczne, aktywność fizyczna, zdrowy styl życia i dieta.

Pomocny może okazać się portal edukacyjny "Zdrowie", przygotowywany przez instytucje odpowiedzialne za zdrowie. Pacjenci znajdą na nim informacje o zdrowym żywieniu, badaniach profilaktycznych i jak dbać o siebie w przypadku chorób przewlekłych. Portal finansuje Ministerstwo Zdrowia.