Panie z gminy Dobre dbają, by tradycja kulinarna regionu nie tylko przetrwała, ale również miała wyjątkowy smak. Pampuchy i wino z chabru to kolejne pozycje na Ogólnopolskiej Liście Produktów Tradycyjnych, prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa.

Ten przepis wymaga czasu i kulinarnych umiejętności, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Z drożdży, cukru i ciepłego mleka powstaje zaczyn na pampuchy. Gdy wyrośnie, dodaje się mąkę, szczyptę soli, żółtka z cukrem i tłuszcz. Z ciasta powstają niewielkie bułeczki, które gotowane są na parze - tak wygląda przepis na sukces, który znalazł swoje miejsce na Ogólnopolskiej Liście Produktów Tradycyjnych. - Robiło się kiedyś te bułeczki na parze, dawniej, bo teraz są siteczka na saganeczki itd. A kiedyś się robiło na ściereczce, pielusze i trzeba to było mocować do saganka, ale moja mama tak robiła i ja też robię - opowiada Arleta Gralak z Koła Gospodyń Wiejskich Szczeblotowo.

Pampuchy z Kujaw, przygotowane przez panie z KGW w Szczeblotowie ,najlepiej smakują z kwaśną śmietaną, cukrem lub owocami. To nie jedyny produkt, który podbił podniebienia koneserów regionalnych smaków. Na ministerialnej liście znalazło się również wino, przygotowane z płatków chabru - duma Renaty Dzik z KGW w Bronisławiu. - W dzieciństwie mojego taty zawsze zbierało się płatki chabru, upychało w butelkę, wodą się zalewało, dodawało cukru i kładło się na parapecie okiennym. Wtedy to winko pod wpływem ciepła się robiło - opowiada Renata Dzik.

Panie z gminy Dobre od lat wyszukują stare przepisy i przywracają dawne smaki. Dzięki ich zaangażowaniu aż 20 potraw znalazło się na ministerialnej liście, wśród nich ”świąteczna kujawska szynka z kością", „kaczka z weka" czy „czarnina kujawska". - Na pewno troszeczkę czasu trzeba temu poświęcić, ale jest to takie miłe, przyjemne, można wymieniać się doświadczeniami o tych produktach i zdrowo teraz czasem się odżywiać - zapewnia Anna Patyk z KGW w Bronisławiu.

Pampuchy i wino z chabru, zgłoszone przez gospodynie z gminy Dobre, to 73. i 74. kujawsko-pomorska pozycja na ogólnopolskiej Liście Produktów Tradycyjnych. Znajdują się na niej pozycje, których jakość lub wyjątkowe właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji, będąc zarazem ważną częścią dziedzictwa kulturowego i kulinarnego regionu.

Suto zastawiony stół, regionalne produkty i rodzinna atmosfera - o taką tradycje dbają panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Kujaw i Pomorza. Efekt ich pracy to najlepszy dowód na to, że nasz region wyjątkowy smak.