"Unia Europejska nie może dążyć do stworzenia superpaństwa" - tak, podczas swojego wykładu na Forum Welconomy w Toruniu mówił w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin. Przez dwa dni politycy, naukowcy i przedsiębiorcy będą rozmawiali o nowych kierunkach rozwoju, szansach i zagrożenia dla polskiej gospodarki. To jedno z największych tego typu wydarzeń w Polsce.

Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych to jedna z regionalnych firm, które działają na rynkach całej Europy. Swoje przedstawicielstwo mają m.in. na Białorusi. Jak się okazuje, to coraz bardziej atrakcyjny kierunek dla przedsiębiorców. Przedstawiciele tego kraju uczestniczą w tegorocznym Forum Welconomy. - Polski rynek jest jakby bramą do Uni Europejskiej, jeszcze lepszych kontaktów z krajami Unii i odwrotnie: możemy mówić, że Białoruś jest bramą do Unii Euroazjatyckiej - uważa Aleksandr Averyanov, ambasador nadzwyczajny Republiki Białorusi w Polsce.

Do Torunia przyjechała liczna grupa przedsiębiorców z Białorusi. Obwód Mohylewski jest partnerem Kujawsko-Pomorskiego. Władze samorządu podkreślają, że tamtejsze przepisy są coraz bardziej przychylne polskim inwestorom. - Tam jest wolna strefa ekonomiczna. Bardzo dobre warunki do tworzenia nowych przedsięwzięć, ale także do tego, aby kupować zarówno materiały, jak i produkty tam produkowane - zauważa Sławomir Kopyść, członek zarządu województwa.

Współpraca z Białorusią to temat jednego z paneli dyskusyjnych Welconomy Toruń. Tematem wiodącym tegorocznego spotkania jest innowacyjność w gospodarce i nauce. Specjaliści nie mają wątpliwości, że Polska ma w tej kwestii ma wiele do zrobienia, ale są dziedziny ze szczególnym potencjałem. - Polska ma pewnego rodzaju przewagi konkurencyjne i w tych obszarach będzie przede wszystkim koncentracja wsparcia; tak, abyśmy mogli konkurować na świecie - tłumaczy Witold Słowik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Rozwój polskiej gospodarki w dużej mierze uzależniony jest od sytuacji w Europie i na świecie. A ta w ostatnim czasie ulega znaczącym zmianom. - Dziś mówimy najbardziej o brexicie - jak to wpłynie na polską gospodarkę. Mówimy także o sytuacji w Stanach Zjednoczonych - jak ona się rozwinie, bo tego nie wiemy: może w kierunku dla nas pomyślnym, może gorszym - opowiada prof. Jerzy Buzek, przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego.

Forum Welconomy to miejsce rozmów polityków, przedsiębiorców i naukowców. Organizatorzy zaznaczą, że tylko współpraca w tych obszarach może przynieść efekty w postaci rozwoju gospodarczego. - Politycy są związani z przedsiębiorcami, przedsiębiorcy z politykami, a jedni i drudzy mają bardzo mocno służyć społeczeństwu - uświadamia dr Jacek Janiszewski przewodniczący Stowarzyszenia Integracja i Współpraca, organizator Forum.

Forum Welconomy to kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych. We wtorek uczestnicy będą rozmawiać m.in. o psychologii w biznesie, kierunkach rozwoju samorządów terytorialnych i problemach polskich parków narodowych.