Pasjonują się historią Polski, a w środę mogli wykazać sie zdobytą wiedzą. Uczniowie z regionu po raz kolejny wzięli udział w "Olimpiadzie Solidarności". W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu wyłoniono laureatów etapu wojewódzkiego, którzy wezmą udział w rywalizacji ogólnopolskiej.

- Jest to Konkurs, który ma na celu podkreślenie wagi tej najnowszej historii Polski, tego 20-lecia u schyłku PRL, czyli od początku powstania „Solidarności” do odzyskania przez Polskę pełnej niepodległości - wyjaśnia Marcin Swaczyna z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

W wojewódzkim finale olimpiady rywalizowało 40 uczniów z klas drugich szkół ponadgimnazjalnych i z trzecich techników z 23 szkół regionu. W środę wyłoniono trójkę najlepszych żaków, którzy stworzą zespół i będą reprezentować region podczas czerwcowego finału we Wrocławiu. Będą to: Szymon Smaruj z Liceum Ogólnokształcącego w Barcinie oraz Agnieszka Kaczorowska i Aleksandra Wielewicka z I LO w Bydgoszczy,

Konkurs odbywa sie po raz czwarty, a jego organizatorem jest Fundacja Centrum Solidarności. Zwycięzcy otrzymają m.in. indeksy na studia i roczne stypendia.