O rynku pracownika i pracodawcy rozmawiano w czwartek w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. Podczas konferencji „Kurs na HR" władze samorządowe, przedstawiciele nauki i biznesu wymieniali się uwagami w kwestii rekrutacji pracowników, motywowania ich i stwarzania dogodnych warunków rozwoju.

- Rozmawiamy przede wszystkim o rynku pracowników i rynku pracodawcy oraz potrzebach jednej i drugiej strony - w jaki sposób pogodzić te interesy. Wsparcie władz samorządowych i edukacji przede wszystkim, która kształci i przygotowuje potencjalnych pracowników, jest szalenie istotne i ważne - tłumaczy Cezary Maciołek, wiceprezes Grupy Progres, organizator konferencji.

- Jak widzimy, gospodarka Bydgoszczy rozwija się bardzo dynamicznie, dzięki rozwojowi firm i tworzonym przez nich miejscom pracy, to przekłada się na malejącą stopę bezrobocia. My w swojej codziennej pracy nie tylko pokazujemy atuty miasta Bydgoszczy, a więc nieruchomości, potencjał naukowy, ale także doskonałe kadry. Chcemy się wsłuchać w te potrzeby przedsiębiorców: jakich kadr potrzebują, jak ich wspierać, aby te kadry były dostarczane na rynek pracy i odpowiadały potrzebom naszych przedsiębiorców - wyjaśnia Edyta Wiwatowska, prezes zarządu Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

- Rynek pracy na terenie Bydgoszczy się bardzo dynamicznie zmienił od ostatnich pięciu lat. Jest dużo lepiej niż było, ale jeszcze dużo brakuje do doskonałości. My chcemy dążyć do tego, żeby mieszkańcy Bydgoszczy byli zadowoleni ze swoich miejsc pracy; żeby ich marzenia, jeżeli chodzi o wykonywaną pracę, się spełniły. I żeby także wynagrodzenia rosły. .Każda taka konferencja przybliża nas do tego żeby pokazać, że warto jest inwestować w pracowników i warto sprawić, żeby ci pracownicy byli usatysfakcjonowani ze swojej pracy - podsumowuje Andrzej Półgrabski, prezes Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.