Zniknie Gimnazjum Akademickie w Toruniu. Uniwersytet Mikołaja Kopernika będzie prowadził tylko Liceum Akademickie. Taką decyzję podjęły władze uczelni. To efekt reformy edukacji. UMK rozważało przekształcenie gimnazjum w szkołę podstawową, ale ostatecznie z tego pomysłu się wycofano.

- Uznaliśmy, że z przyczyn organizacyjnych i finansowych lepiej będzie pozostać przy liceum. Ten budynek też ma swoje ograniczenia. Zależy nam, żeby uczniowie mieli komfortowe warunki; żeby klasy były jak najmniejsze. Poza tym, jest to szkoła dla młodzieży wybitnie uzdolnionej i proces rekrutacji w takim przypadku do szkoły podstawowej byłby o wiele trudniejszy niż w przypadku liceum - wyjaśnia dr Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK w Toruniu.

Uniwersytet nie przewiduje, w związku ze zmianami, zwolnień kadry. Uczniowie, którzy już rozpoczęli naukę w gimnazjum, zakończą ją, ale rekrutacji w tym roku nie będzie. Uczelnia nie wyklucza za to zwiększenia liczby klas w liceum.

Zmiany pojawią się także w miejskich placówkach. 23 marca rada miasta zdecyduje o ostatecznym kształcie sieci szkół w Toruniu. Projekt przyjęty w lutym zyskał pozytywna opinię kuratora oraz związków zawodowych.

Podczas sesji radni zajmą się także m.in. uchwałami dotyczącymi zasad rekrutacji do szkół i przedszkoli.