Choć egzamin na prawo jazdy dawno mają za sobą, nadal chcą się szkolić - kierowcy po 50. roku życia uczestniczyli w bezpłatnym kursie, zorganizowanym przez Komendę Miejską Policji w Bydgoszczy. Oprócz zagadnień teoretycznych, nie zabrakło ćwiczeń z pierwszej pomocy, czy techniki doskonalenia techniki jazdy.

Na naukę nigdy nie jest za późno, dlatego - zamiast spokojnego przedpołudnia w domu - nawet doświadczeni kierowcy wybrali szkolenie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Bydgoszczy. - Chcę po prostu wiedzieć, co się dzieje na bieżąco - argumentuj jeden ze starszych kierowców. - Nie uświadamia sobie człowiek, jak powinien się zachować, jak „piratują” na przykład inni kierowcy – dodaje inny uczestnik zajęć.

Ćwiczenia z pierwszej pomocy czy doskonalenie techniki jazdy - z takiego szkolenia mogli skorzystać seniorzy w ramach policyjnego programu "50+ na drodze". - Głównym celem jest wyeliminowanie „syndromu starego kierowcy”. Nie chodzi o wiek, a czas od wydania uprawnień - wyjaśnia mł. asp. Szymon Porażyński z KMP w Bydgoszczy.

Dlatego kierowcy, szczególnie ci po „pięćdziesiątce”, mogli zapoznać się m.in. ze zmianami w przepisach ruchu drogowego, przystępując do egzaminu teoretycznego. - Te wyniki są bardzo dobre, czasem zbliżone do bardzo dobrych, czasami odbiegają, dlatego trzeba z niektórymi trzeba popracować i dlatego takie spotkania mają sens - podsumowuje Krzysztof Paśnicki z WORD w Bydgoszczy.

Sens mają również takie akcje jak w Toruniu, gdzie policjanci rozdawali odblaski i przypominali o zasadach bezpieczeństwa na drodze. - Zakładamy opaski na ręce, na nogi, na rowery, ponieważ nawet, jak przechodzimy przez przejście, to wtedy kierowca nas widzi - uświadamia st. sierż. Agnieszka Bubień z KMP w Toruniu.

Mogli się o tym przekonać także najmłodsi. Dla nich przygotowano specjalne warsztaty z odblaskowymi nagrodami.