W toruńskim Muzeum Okręgowym otwarto wielką wystawę prac Piotra Michałowskiego -najwybitniejszego przedstawiciela romantyzmu w polskim malarstwie. Składa się na nią 170 prac, pochodzących aż z 18 muzeów. To pierwsza w Toruniu prezentacja twórczości tego artysty, nazywanego często malarzem historii i koni, które portretował przez całe życie.

Piotr Michałowski urodził się w 1800 roku w zamożnej rodzinie ziemiańskiej. Wszechstronnie wykształcony, a przy tym społecznik malował z potrzeby serca, przede wszystkim dla siebie. W XIX wieku jego prace znali tylko nieliczni, bo artysta nie zabiegał o ich wystawianie. Jednym z najczęstszych tematów swoich obrazów i szkiców czynił historię epoki napoleońskiej.

Sam Napoleon, ukazany w różnych sytuacjach, jest dla niego uosobieniem wodza. Historia, wódz i jeździec to jeden z kilku działów tej bogatej ekspozycji, przygotowanej wspólnie z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. - Przedstawiał wielki mit napoleoński, samego Napoleona, a przede wszystkim bitwę pod Somosierrą. Oprócz tych tematów, Michałowski również podejmował rozmowę ze sztuką, z wielkimi mistrzami, przede wszystkim z Velasquezem - opowiada Anna Król, kurator wystawy, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

Obok scen batalistycznych, uwagę zwracają portrety o dużej głębi psychologicznej. Piotr Michałowski malował osoby ze swojego otoczenia: rodzinę, służbę folwarczną, wędrownych dziadów i chłopów. Ale najbardziej poruszające wyobraźnię są prace poświęcone ukochanym koniom, które były głównym motywem jego twórczości. - Zawsze mówi się „Koń to Kossakowie”. Mistrzem w przedstawianiu konia, zwierząt, w studium, szczegółowości, ekspresji jest jednak bez wątpienia Michałowski – uważa Marek Rubnikowicz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu

Piotr Michałowski kochał nie tylko konie, ale i zwierzęta gospodarskie. Poświęcił im wiele ze swoich obrazów i szkiców. Wystawa w toruńskim Muzeum Okręgowym przybliża w znaczący sposób sylwetkę jednego z największych polskich malarzy, którego pracami dużo później zachwycał się sam Pablo Picasso.

Ekspozycja czynna będzie do 21 maja.