Czy można założyć własną firmę, będąc młodą mamą? Czy opiekę nad małym dzieckiem można pogodzić z pracą zawodową? Jak zabiegać o unijne wsparcie? Na te i wiele innych pytań młode mamy szukały odpowiedzi w Bydgoszczy podczas pierwszego ze spotkań informacyjnych z cyklu „Mama może wszystko", poświęconego środkom unijnym na żłobki lub nianie.

Zaproszenia ślubne, kartki okolicznościowe, upominki - na brak zamówień Marta Donarska, z wykształcenia grafik komputerowy a prywatnie mama dwójki dzieci, nie może narzekać. Jej firma rozwija się coraz prężniej. W "Pracowni Luna" robi to, co lubi, a pracę potrafi połączyć z opieką nad czteroletnim synem. Wychowywać dwójkę maluchów i pracować zawodowo chciałaby także młoda mama Katarzyna Domżalska, dlatego postanowiła przyjąć zaproszenie na poniedziałkowe spotkanie. - Urlop macierzyński się kończy, dziecko dalej poślemy prawdopodobnie do żłobka i mam takie myśli z tyłu głowy, żeby może coś samemu otworzyć, może gdzieś tam się zahaczyć niekoniecznie na etat i myślę, że te informacje podawane na tym spotkaniu będą bardzo potrzebne - przyznaje Katarzyna Domżalska.

Dzieci pani Katarzyny zostały w domu z tatą. Mamy, które przyszły z maluchami, mogły je pozostawić pod opieką niań. Co zrobić, by pociechom zapewnić opiekę nie tylko podczas takich spotkań, ale na co dzień? - to także było tematem jednej z prelekcji. - Pragniemy wesprzeć młode mamy m.in. poprzez np. vouchery, dzięki którym mogłyby opłacić nianię bądź żłobek oraz różnego rodzaju działania aktywizacyjne - takie wsparcie doradcze. Może takie mamy planują otwarcie swojej firmy po powrocie na rynek pracy - wyjaśnia Monika Jabłońska z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Bydgoszczy.

A powrót na rynek pracy nie zawsze bywa łatwy. W dużo lepszej sytuacji są osoby, które przed urlopem macierzyńskim pracowały, gorzej, gdy pracy szuka osoba długotrwale bezrobotna. Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej takie osoby chce objąć specjalnym projektem ułatwiającym powrót na rynek pracy. - Będziemy określali mocne, słabe strony kandydata i po takiej diagnozie określali, czego potrzebuje dana osoba, jakich kwalifikacji czy kompetencji dodatkowych; aby, czy to rozpocząć swoją działalność, czy też zatrudnić się u jakiegoś pracodawcy - tłumaczy Elżbieta Singer, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Kolejne szkolenia w ramach cyklu „Mama może wszystko" odbędą się 27 marca w Inowrocławiu, 28 marca w Grudziądzu, 29 marca w Toruniu i 6 kwietnia we Włocławku. Na co dzień pomocą w uzyskaniu unijnych środków służą konsultanci w punktach informacyjnych funduszy europejskich.