Para taneczna Natalia Kaliszek - Maksym Spodyriew zajęła 14. miejsce na mistrzostwach świata w łyżwiarstwie figurowym. Wynik ten oznacza, że zawodnicy toruńskiego Axla wywalczyli dla Polski prawo wystawienia pary w igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu.

Kaliszek i Spodyriew zajmowali 15. miejsce po piątkowym programie krótkim. Jak informowano wówczas na stronie Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego, utrzymanie lokaty zapewni kwalifikację na przyszłoroczne igrzyska w Pjongczangu. W sobotę reprezentanci Polski spisali się jeszcze lepiej. W programie dowolnym zajęli 13. lokatę, a łącznie - 14. W porównaniu z klasyfikacją na półmetku wyprzedzili parę ukraińską - Aleksandrę Nazarową i Maksyma Nikitina.

Ponad dwa miesiące wcześniej, podczas mistrzostw Europy w czeskiej Ostrawie, Kaliszek i Spodyriew uplasowali się na ósmej pozycji.

Złoty medal zdobyli Kanadyjczycy Tessa Virtue i Scott Moir. Mistrzowie olimpijscy z 2010 roku z Vancouver, wracający po dwuletniej przerwie do rywalizacji, prowadzili po programie krótkim. W dowolnym zajęli drugie miejsce (za parą z Francji Gabriella Papadakis - Guillaume Cizeron), ale w sumie zakończyli rywalizację w Helsinkach na najwyższym stopniu podium.