Bydgoszcz gości muzealników, konserwatorów zabytków i osoby związane z ochroną dziedzictwa narodowego. Miasto nad Brdą jest gospodarzem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Podczas środowej gali wręczone zostały nagrody w konkursie "Zabytek zadbany" dla osób, instytucji i przedsiębiorców za najlepsze utrzymanie oraz zagospodarowanie zabytków.

Piękne kamienice w Śródmieściu: odnowione elewacje przyciągają wzrok nie tylko mieszkańców, ale i turystów. By ten wzrok zatrzymać, a nie odstraszyć, miasto pracuje nad poprawą estetyki przestrzeni miejskiej. - Plastyk miejski wraz ze Społeczną Radą ds. Estetyki podejmowali liczne działania i wiele miejsc już się w Bydgoszczy zmieniło. Wiele reklam - proszę zobaczyć, jak wyglądały dwa, trzy lata temu, a jak wyglądają obecnie. Część miasta już jest w jakimś tam stopniu uporządkowana - zauważa Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Zmiany w Bydgoszczy zauważył Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miasto zostało zaproszone do współorganizowania tegorocznego Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Święto jest również okazją do zwrócenia uwagi na estetykę i krajobraz miejski oraz nagrodzenie dobrych praktyk w zakresie porządkowania wspólnej przestrzeni. - Ludzie coraz bardziej się czują zainteresowani swoim otoczeniem, ogródkiem. I czekam na to, że zaczną to za płotem swojego ogrodu, czy za progiem swojego domu traktować podobnie jak w domu. Już nie wystarczy im, by mieć piękne fotele i lampy i telewizory i wszystko estetycznie urządzone w domu. Powstaje w nich chęć posiadania tego estetycznego otoczenia szerzej - mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Pomóc wprowadzać dobre praktyki za naszymi oknami ma kampania społeczna "Krajobraz mojego miasta". Są to gotowe rady dla samorządów, jak zmieniać miasta, by lepiej służyły mieszkańcom, jak wprowadzać porządek w reklamach na budynkach, czy dbać o estetykę na ulicach. - Polskę cechuje pewien chaos nie tylko ze względu na złą wolę ludzi, ale czasami po prostu na brak wiedzy. Pokazujemy te punkty, które wydały nam sie najbardziej newralgiczne, które powinny ulec zmianie i tłumaczymy w jaki sposób można je zmienić na dobre - twierdzi prof. Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków.

Samorządy dostają narzędzia, by ład i porządek wprowadzać. To m.in. wprowadzona dwa lata temu ustawa krajobrazowa, ale również uchwały reklamowe. Zadbane miasta i miasteczka to - oprócz zadowolonych mieszkańców - również większa liczba turystów. - Te dobre praktyki, które ministerstwo wdraża, pokazuje i do tego namawia samorządowców. Ja, jako wojewoda, dołożę do tego ręki, by to zostało przełożone na inne samorządy, by to zostało wdrożone w miastach, bo warto - podsumowuje Mikołaj Bogdanowicz.

Wieczorem na uroczystej gali w Operze Nova zostały wręczone nagrody w konkursie "Zabytek Zadbany" dla osób i instytucji, które wzorowo dbają i rewitalizują zniszczone obiekty. Laureatami zostali: Kościół Najświętszej Marii Panny w zespole zamkowym w Malborku, Zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy, Skrzydło zamku książęcego, obecnie Centrum Konferencyjne ZAMEK w Szczecinku, budynek drewniany – dawniej nazywany wytwórnią fajek - w Zborowskiem, Dworzec kolejowy Wieliczka Park oraz Kaplica Trójcy Świętej na zamku w Lublinie.