Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu od niemal dwóch lat nie ma stałego dyrektora. W środę ogłoszono kolejny konkurs na to stanowisko. To efekt fiasku negocjacji z Romualdem Wiczą-Pokojskim, któremu nie udało się porozumieć z zarządem województwa co do zapisów umowy.

Pierwszy konkurs na stanowisko dyrektora teatru odbył się przed dwoma laty. Zwyciężył w nim Romuald Wicza-Pokojski, ale to postępowanie zostało unieważnione przez zarząd województwa. Według późniejszej opinii Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - niesłusznie. Dlatego do rozmów wrócono, ale strony nie doszły do porozumienia. - Istotne ustalenia z negocjacji, które przeprowadziliśmy 24 marca, a w samej umowie pojawiły się zapisy, których wcześniej nie było, a które dotyczyły wyboru osoby prowadzącej Festiwal Kontakt. Ja osobiście nie wyobrażam sobie współpracy z organizatorem, który nie dotrzymuje warunków porozumienia- mówi Romuald Wicza-Pokojski.

Zdaniem zarządu województwa, wszelkie kwestie poruszane w umowie były wcześniej omawiane z kandydatem. - Po prostu zostały one w umowie uszczegółowione, niczym nie zaskakiwaliśmy kandydata, a jego ocena jest inna. Myślę, że to już jest za nami, patrzmy co przed nami, żebyśmy jak najszybciej mieli dyrektora teatru - odpowiada Marek Smoczyk, sekretarz województwa kujawsko-pomorskiego.

Przez najbliższe 30 dni kandydaci mogą nadsyłać swoje oferty. Według zapowiedzi, Romuald Wicza-Pokojski nie będzie się już ubiegał o to stanowisko. Pełniący obecnie obowiązki dyrektora Andrzej Churski nie podjął jeszcze decyzji. Jak podkreśla, na razie skupia się na normalnym funkcjonowaniu teatru. - Ktoś, kto tym nowym dyrektorem zostanie, będzie miał bardzo mało czasu na przygotowania sezonu, będzie miał bardzo mało czasu na zapoznanie się ze strukturą teatru, mało czasu, żeby wprowadzić jakieś zmiany od razu, więc - krótko mówiąc - ten pierwszy sezon, będzie sezonem rozbiegowym - uważa.

Najbliższym wyzwaniem dla teatru będzie zapowiedziany festiwal debiutantów "Pierwszy Kontakt". To już czwarta edycja wydarzenia, podczas którego prezentują się najbardziej obiecujący reżyserzy i aktorzy. W najbliższej edycji na scenach toruńskiego teatru widzowie zobaczą 12 spektakli z całej Polski. - Bardzo ładny spektakl otwiera festiwal, tj. teatr Czarka Ibera "Pogorzelisko" z Teatru Szymaszkowej w Rzeszowie - zapowiada Bartosz Zaczykiewicz, zastępca dyrektora ds. artystycznych.

Festiwal "Pierwszy Kontakt" potrwa od 20 do 26 maja.