Ma inspirować, motywować i pomagać w kreowaniu wynalazków - na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy powstała "Przestrzeń Innowacyjnych Technologii Jana Czochralskiego". Inauguracji wydarzenia towarzyszyło seminarium naukowe z udziałem niemieckiego profesora, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

- Mamy tutaj wygospodarowane - póki co - dwie salki: jedną na tzw. mikroskop Czochralskiego - jest to urządzenie optyczne do badania powierzchni metali, a drugie miejsce to ekspozycyjna salka znajdująca się w Regionalnym Centrum Innowacyjności - wyjaśnia prof. Adam Gadomski, prorektor ds. współpracy międzynarodowej UTP. - Jan Czochralski - dziś każdy na świecie zna jego imię, ponieważ jego odkrycie jest bardzo ważne dla wszystkich współczesnych zastosowań. Komputery dziś nie mogłyby działać, gdyby nie pomysł Czochralskiego - przypomina prof. Klaus von Klitzing, Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki (za odkrycie kwantowego efektu Halla).

Przestrzeń Innowacyjnych Technologii na UTP ma być miejscem spotkań i konsultacji studentów z wykładowcami. Odwiedzający będą mogli poznać życiorys prof. Jana Czochralskiego - wybitnego chemika i metaloznawcy pochodzącego z Kcyni. Inicjatywa ma zachęcić młodych naukowców do samodzielnych odkryć i dzielenia się swoimi osiągnięciami.