Nauczyciele w roli edukatorów onkologicznych - to pomysł Centrum Onkologii w Bydgoszczy, które chce w ten sposób wspierać programy profilaktyczne w szkole. W projekt włącza się Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, kuratorium, sanepid, a także media. Wiedzę z dziedziny profilaktyki onkologicznej będą przekazywać pedagogom m.in. lekarze. Zdrowy styl życia, unikanie używek i dużo ruchu- z taką wiedzą trzeba dotrzeć już do najmłodszych uczniów.

Na nowotwory złośliwe umiera w ciągu roku ponad 5,5 tys. mieszkańców regionu. Najbardziej niepokoi umieralność z powodu raka płuca. Większość zgłasza się do lekarza za późno. - Połowa pacjentów, u których wykryliśmy nowotwór, ma już przerzuty odległe. Możliwość leczenia jest ograniczona - uświadamia prof. Janusz Kowalewski, dyrektor CO w Bydgoszczy.

Jedną z głównych przyczyn tej choroby jest palenie papierosów. Stąd presja na edukowanie zwłaszcza najmłodszych Polaków. Dlatego nauczyciele, w roli liderów profilaktyki onkologicznej, mogą sprawić, że osób z zaawansowaną choroba nowotworową będzie mniej. Wiedzę przekażą im lekarze Centrum Onkologii. - Pójdą do swoich szkół i będą realizować programy. Te programy napiszą, będą realizować i pod koniec roku postaramy się ocenić te programy - wyjaśnia dr Tomasz Mierzwa z Zakładu Profilaktyki I Promocji Zdrowia CO w Bydgoszczy.

Aktywność ruchowa, zapobieganie otyłości, zdrowa dieta czy zwalczanie palenia papierosów - to główne zagadnienia, które nauczyciele już teraz starają się przekazać młodzieży. - Robią różnego rodzaju akcje, happeningi, wychodzą do środowiska lokalnego, gdzie ta wiedza jest przekazywana - wymienia Danuta Brzózka-Ciechanowska z Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty.

W projekt „Szkoła w profilaktyce onkologicznej "włącza się także m.in. Uniwersytet Kazimierza wielkiego, kuratorium czy sanepid. - Uważam, że to jest świetna inicjatywa, bo ja też wszystkiego nie wiem, na pewno zdobywam tutaj nową wiedzę - nie ukrywa Marzena Sobczak, nauczyciel w ZS nr 34 w Toruniu

Od lat akcje profilaktyczne wspiera też bydgoski oddział TVP, często dzięki współpracy z lokalnym samorządem. - Dzięki temu możemy realizować edukacje prozdrowotną na bardzo wielu płaszczyznach i w wielu programach - przyznaje Anna Raczyńska, dyrektor TVP3 Bydgoszcz.

Programy "Na zdrowie" , "Dobrze wiedzieć" czy informacyjny "Zbliżenia" w swoim przekazie nie zapominają o profilaktyce, stylu życia i zdrowym jedzeniu. - Mamy tutaj, jako jedną z propozycji antyrakowej, zupę brokułową, która zawiera substancję przeciwnowotworowe - zachwala Przemysław Puls, szef kuchni hotelu Pozyton.

Zdrowo i w dodatku smacznie.