„Służba i pomoc ludności w sytuacjach zagrożenia” to ich motto. Rozminowują tereny, budują mosty i drogi, pomagają podczas klęsk żywiołowych. Żołnierze 2. Pułku Inżynieryjnego wykonują najbardziej skomplikowane zadania. Jednostka Wojskowa nr 1523 z Inowrocławia świętuje 60-lecie istnienia.

Pojawiają się tam, gdzie potrzebna jest pomoc w sytuacjach kryzysowych. Wspierają mieszkańców w czasie powodzi, budują mosty i przeprawy, czy oczyszczają tereny z niewybuchów. Ostatnio pomagali podczas wizyty papieża Franciszka w czasie Światowych Dni Młodzieży. 2. Inowrocławski Pułk Inżynieryjny im. gen. Jakuba Jasińskiego świętuje 60-lecie istnienia. - Jest to ambitna praca, która potrzebuje ciągłego szkolenia, poszerzania swoich umiejętności, jak i również zakresu wiedzy i oczywiście ciągłej dyspozycji i pełnego zaangażowania od żołnierza - uważa st. szer. Janusz Bernaś z Patrolu Rozminowania nr 15, Jednostka nr 1523 Inowrocław.

Nie tylko liczba działań i zrealizowanych projektów robi wrażenie. Jednostka nr 1523 jest jedną z największych w Polsce. Oprócz Inowrocławia, żołnierze stacjonują m.in. w Grudziądzu, Soczewce, Nowym Dworze Mazowieckim, czy Dęblinie. W każdym miejscu Polski natrafimy na dowody ich działalności. - Nasz pułk od pierwszego dnia po sformułowaniu zaczął budować materialne dowody swej służby. Żołnierze 2. Pułku byli wszędzie tam, gdzie ich wiedza specjalistyczna i umiejętności organizacyjne owocowały nowymi obiektami komunikacyjnymi - przemawiał płk mgr inż. Bogdan Prokop, dowódca 2. Pułku Inżynieryjnego.

Podczas uroczystości 60-lecia jednostki przyznano awanse i odznaczenia oraz wręczono pamiątkowe medale.