Pogoda może na to nie wskazuje – bo jest chłodno i deszczowo - ale sezon turystyczny rozpoczął się na dobre. W najbliższych dniach dla mieszkańców i turystów odwiedzających Kujawy i Pomorze przygotowano prawie 100 różnego typu wydarzeń. A to wszystko w różnych zakątkach regionu.

Armatni strzał na Bulwarze Filadelfijskim przypieczętował porozumienie między toruńskimi organizacjami, działającymi na rzecz Wisły. Dokument podpisano - jakże by inaczej - na wodzie. - Skupia organizacje pozarządowe, kluby sportowe i inne podmioty, działające na Wiśle i dla dobra Wisły. Porozumienie to zapoczątkuje również nową formę współpracy pod nazwą ”Toruńskie porozumienie wiślane” - mówi Aleksander Zmuda-Trzebiatowski z Fundacji „Zamek Dybów i Gród Nieszawa”.

Wszystko po to by królowa polskich rzek odzyskała dawny majestat. Huk armat było też słychać na drugim brzegu Wisły. W ruinach zamku Dybów rozpoczęła się majówka z historią. - Widzowie mogą przyjść i powalczyć na miękkie pały, na tzw. gołnały - zachęca Paweł Sibilski z Grupy Rekonstrukcyjnej „Sarmackie Dziedzictwo”. Tak długi majowy weekend rozpoczął się w Toruniu.

W Bydgoszczy można było m.in. poznać zakamarki Starego Miasta. - Przechodzimy Starym Miastem, pokazując Stary Rynek, Plac Teatralny, potem Opera Nova, Wyspa Młyńska i przechodzimy na ulicę Długą – wyjaśnia Paweł Nebak, przewodnik po Bydgoszczy.

To w stolicach regionu. Ale Kujawsko-Pomorskie ma znacznie więcej do zaoferowania. W ostatnim czasie jesteśmy jednym z najchętniej odwiedzanych województw. Kujawy i Pomorze to piękne miasta, perły architektury ale też urokliwe wsie, jeziora i otaczające je lasy, a tam cisza i spokój.

W tym roku długi majowy weekend w regionie to ponad 100 wydarzeń. Dla mieszkańców i dla turystów. Od Kowala po Tucholę i od Biskupina po Brodnicę. Smacznie, na sportowo ale też z wartościami edukacyjnymi. - Wystawy fotograficzne, wystawy dzieł sztuki, np. nasze muzea działają w ramach takie projektu - muzea szlakiem Wisły - Marcin Karasiński, wiceprezes Kujawsko-Dobrzyńskiej Organizacji Turystycznej.

Kujawsko-Pomorskie zachwyca spokojem i dziedzictwem kulturowym. Z badań, opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, wynika, że nasz region jest na drugim miejscu w kraju pod względem liczby terenów spacerowych i na trzecim, jeżeli chodzi o długość ścieżek rowerowych. A to plus dobra atmosfera gwarantuje turystyczny sukces.