Choć na termometrach 9 - 10 stopni - turystom odwiedzającym Kujawy i Pomorze pogoda niestraszna. Ubrani w czapki, szaliki, z przewodnikami i mapami w rekach zwiedzają region. Sprawdziliśmy, które miejsca odwiedzają najchętniej, z czym kojarzy im się Bydgoszcz, z czym Toruń oraz jakie pamiątki są przez nich najczęściej wybierane.

Co warto zwiedzić, którędy się przespacerować i w jakich godzinach czynne są muzea- pracownicy Informacji Turystycznych mają pełne ręce roboty. Trwa długi weekend a turyści - mimo pogody chętnie odwiedzają region. Wyspa Młyńska, Spichrze nad Brdą czy Most im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego z rzeźbą przechodzącego przez rzekę - z tymi miejscami najczęściej kojarzy się turystom Bydgoszcz. Pamiątki, które kupują przedstawiają zwykle właśnie te miejsca.

- Jakiś magnes, obraz ze spichrzami. Ale Wyspa Młyńska też jest piękna, jakieś bardziej artystyczne rzeczy - powiedziała nam jedna z osób.

- Bydgoszcz jest piękna, Wyspa Młyńska jest piękna, nie można tego przywieźć, ale można to sfotografować, nagrać. Fajne miejsce, właśnie tam się wybieramy - opowiada kolejna z osób odwiedzających gród nad Brdą.

Punktów, które sprzedawałyby przedmioty z symbolami Bydgoszczy wciąż jest w mieście niewiele. Największy wybór oferuje Bydgoskie Centrum Informacji Turystycznej i Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego.

- Pocztówki, breloki, magnesy długopisy, flagi nawet, torby, podkładki pod kubek- ale największa od kilku lat jest moda na zakup magnesów - mówi Paulina Janusz z Bydgoskiego Centrum Informacji Turystycznej. Prawdziwą gratką dla fanów pamiątek jest jednak ten komiks. Stworzony w całości przez osoby związane z Bydgoszczą przedstawia historie dziejące się w jednym z najciekawszych muzeów w regionie - Exploseum.

- Tego komiksu wyszły już cztery części. Czwarta część się pojawiła w tym roku. Oczywiście historie są troszkę fikcyjne, ale bazują na tym, co działo się na terenie tego obiektu w okresie II wojny światowej - zaznacza Łukasz Stachowiak, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Dział Historii Techniki.

Jedni odwiedzają muzea inni wybierają spacer po Starówce. W Toruniu punktów z pamiątkami nie brakuje. Działające w sezonie stragany wkrótce jednak stąd znikną. W ubiegły czwartek radni zdecydowali o usunięciu straganów z pamiątkami, co ich zdaniem ma ułatwić poruszanie się po Starym Mieście. Pamiątki nadal będzie można jednak kupić w 17 stacjonarnych sklepach. Nadal najchętniej kupowaną pamiątką, symbolem i przysmakiem Torunia jest piernik.

- Doskonały smak, którego w zasadzie nigdzie indziej się nie spotyka - powiedziała nam jedna z osób odwiedzająca Gród Kopernika.

Choć w przypadku Torunia skojarzeń i symboli jest dużo więcej. - Toruń przede wszystkim kojarzy się z piernikami, z Mikołajem Kopernikiem, z astronomią. Krzyżacy to też w pewnym sensie symbol naszego miasta. Zabytki, gotycka starówka - mówi Maciej Lemanik z Ośrodka Informacji Turystycznej w Toruniu.

Magnesy i słodkości to tylko część pamiątek, które odwiedzający przywiozą z Kujaw i Pomorza. Jak podkreślają turyści najcenniejsze są ich wrażenia czyli to, czego kupić się nie da