Dzięki niej życie jest fascynujące, ciekawe i pełne wielu emocji. Pasja rozbudza ciekawość świata, nadaje codzienności sens. Najwięcej czasu na hobby mamy w świąteczne dni, dlatego z kilkoma pasjonatami z regionu rozmawiał właśnie dziś Daniel Jagielski.

Zaczęło się od czytania książek. Potem przyszedł czas na poszukiwania śladów dawnych wydarzeń. Tomasz Stefański z Lisewa od lat kolekcjonuje przedmioty, które wpisały się w lokalną historię. Razem z grupą przyjaciół założył stowarzyszenie, które odkrywa zapomniane karty historii Pomorza i Kujaw. - Tak, by wszystkie wydarzenia związane z wojenną i wcześniejszą historią nie poszły w zapomnienie - argumentuje prezes Stowarzyszenia "Przedmoście".

Wśród zbiorów stowarzyszenia są m.in. fragmenty niemieckiego czołgu „Pantera" , który kilka miesięcy temu miłośnicy historii odkopali na polu koło Lipna. Tomasz Stefański przyznaje, że jego pasja pochłania bardzo dużo czasu ale też sporo pieniędzy. - Moja małżonka jak i kolegów bardzo często się denerwuje no bo te pieniądze mogłyby być w innym celu spożytkowane, ale cóż: pasja kosztuje - wyznaje prezes Stowarzyszenia "Przedmoście".
Torunianin Sławomir Jędrzejewski Torunia robi zdjęcia. Ich niezwykłość polega na tym, że są to portrety zupełnie przypadkowych osób. - Podchodzę i pytam czy mogę zrobić zdjęcia. To nie są zdjęcia niereżyserowane, tzn. podchodzę, wymuszam uśmiech, kontakt ze mną - opowiada fotograf.

Toruński fotograf siedem lat temu stworzył profil "One day, one face", na którym codziennie umieszcza portret jednej osoby. Bohaterowie zdjęć pochodzą z całego świata. Pasją stało się uwiecznianie emocji ukrytych na twarzy. - Nauczyłem się przechodząc przez miasto - nawet bez aparatu - po prostu zaglądać przez twarze i czytać - zdradza Sławomir Jędrzejewski.

Pasją Macieja Zagłoby-Zyglera z Bydgoszczy są podróże. A wszystko zaczęło się od dziadka harcerza i rodziców, z którymi podróżował w młodości. W ubiegłym roku zdobył Kilimandżaro, teraz chce wspiąć się na Elbrus. - Adrenalina to moje drugie imię. Bez adrenaliny nie ma podróży. Lubię, jak się coś dzieje, lubię aktywnie spędzać czas czy to na rowerze, czy na motocyklu, czy na skuterze wodnym - wyznaje Maciej Zagłoba-Zygler.

Podróże, majsterkowanie, poznawanie ludzi czy poszukiwanie skarbów. Pasja może mieć różne oblicza, wspólne jest to, że to właśnie ona cieszy, motywuje i często napędza do życia.