Arytmetyka, geometria analityczna czy funkcje kwadratowe - drugi dzień matur to zmagania z matematyką. Egzamin budzi najwięcej stresu u zdających, zwłaszcza u humanistów. „W tym roku okazał się jednak łatwiejszy niż ten podczas próbnej matury” - oceniają zgodnie uczniowie.

Matura z matematyki - przyda się chwila skupienia; sesja zdjęciowa dla gazet - bo to w końcu ważny moment w życiu - i może jeszcze rzut okiem na wzory matematyczne. Kiedyś maturzyści musieli je znać na pamięć, od kilku lat są na wyciągnięcie ręki podczas egzaminu pisemnego. - Wszyscy najbardziej boją się tej matematyki, ale rzeczywiście uczymy się jej od pierwszej klasy podstawówki, więc wydaje mi się, że powinno być dobrze - mówiła przed wejściem do sali egzaminacyjnej Martyna Adamowicz, maturzyska z I LO w Bydgoszczy.

Matematyka wymaga systematycznej nauki - innego sposobu nie ma. - Musiałem się zdecydowanie więcej uczyć i systematyczniej niż do tej pory i uczęszczałem na dodatkowe lekcje, organizowane przez szkołę oraz prywatnie - zdradził Wojciech Durski, maturzysta z „jedynki”.

Co jeszcze może pomóc? - Wspierała mnie rodzina. Słowa otuchy się liczą, wsparcie duchowe. Życzyli mi powodzenia - mówi Oliwia Dąbrowska, maturzystka z I LO.

Maturzyści musieli zmierzyć się z arytmetyką, potęgowaniem, geometrią analityczną, ciągami liczbowymi, funkcjami kwadratowymi czy rachunkiem prawdopodobieństwa. Uczniowie mieli do rozwiązania 34 zadania. - Wydaje się, że były w zasięgu ich wiedzy i umiejętności. Nikt nie siedział bezczynnie, wszyscy pracowali - przyznał po maturze z matematyki na poziomie podstawowym Maciej Maksalon, nauczyciel fizyki w I LO. - Jak poszło? Nawet dobrze. Myślałam, że będzie gorzej, ale niektóre zadania mnie zaskoczyły wyznaje Dominika Lisiak, maturzystka z „jedynki”. - Zadania były takie średnie. Nie chcę mówić, że łatwe, ale myślę, że zdam bez problemu - dodaje Patrycja Krawczyk. - Ta matura była porównywalnie łatwa, w porównaniu z tymi z ostatnich dwóch lat - dodają inni maturzyści z „jedynki”.

Maturalny maraton trwa. W poniedziałek maturzyści zdawać będą pisemny egzamin z języków obcych.