Pracowali kilka godzin, w deszczu i chłodzie, ale opłacało się, bo efekt jest bardzo widowiskowy. Na Wyspie Młyńskiej uczniowie z Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych usypali dywan z kwiatów. Do jego przygotowania zużyto blisko 10 ton tulipanów. Kwiatową atrakcję będzie można podziwiać przez kilka dni.

Zapach tulipanów unosi się nad całą Wyspą Młyńską, a usypywanie tego dywanu to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy w całej zabawie. A najtrudniejsze jest wyznaczanie linii i dokonywanie pomiarów; tak, by dywan zgadzał się z projektem wykonanym przez uczennicę bydgoskiego „plastyka”.

Projekt przedstawiał płynącą Wisłę. Taki temat to nie przypadek. W tym roku obchodzone jest święto „królowej polskich rzek”. - Czuję się wyróżniona bardzo, że wielu bydgoszczan będzie ten mój dywan mogło oglądać – wyznaje Julia Kucharska, autorka projektu.

Do przygotowania dywanu z kwiatów uczniowie Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych zużyli blisko 10 ton główek tulipanów. To o wiele mniej niż w latach ubiegłych. A wszystko przez pogodę. - Rok dla ogrodników jest trudny. Zawsze mieliśmy problem z przechowaniem kwiatów. W tym roku mamy problem z ich pozyskaniem. Po prostu wszystko później kwitnie - przyznaje Henryk Kołcon ze Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Bydgoszczy.

Dlatego nie ma miejsca na marnotrawienie kwiatów. Główki tulipanów, wykorzystane do usypania dywanu, to odpad przy produkcji cebulek. - Aby cebulki dobrze dorastały, żeby plon był wysoki, żeby cebulki były duże, ciężkie, musimy ten kwiat usunąć - tłumaczy Piotr Pukszto z gospodarstwa ogrodniczego.

Usypanie dywanu to niełatwe zadanie. Liczy się precyzja i cierpliwość. Uczniowie „plastyka” pracowali kilka godzin, ale efekt robi wrażenie. - To jest bardzo fajna akcja, bo te kwiaty się przede wszystkim nie marnują. Fakt faktem, krótko, ale będzie - wyznaje Julia Jastrzębska, uczennica Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy.

Kwiatowe dzieło będzie można podziwiać najprawdopodobniej do wtorku. To już ósma edycja akcji. W ubiegłych latach dywany przedstawiały m. in. Chrzest Polski czy enigmę.