Oficerowie, w tym żołnierze z tzw. szpicy NATO, biorą udział w szkoleniu na Kujawach i Pomorzu. Przyjechali do Bydgoszczy, do jedynej w Polsce jednostki tzw. Grupy Integracji Sił NATO. Jej zadaniem jest koordynacja działań między Polską a armiami, które w przypadku zagrożenia przyjdą nam z pomocą. Szkolenie jest nietypowe, bo nie dotyczy działań bojowych. Żołnierze poznają działania i strukturę najważniejszych instytucji, a także historię, kulturę i zwyczaje w Polsce. We wtorek zwiedzali m.in. Toruń.

- To moja pierwsza wizyta w tym mieście. Cieszę się, że mogę zobaczyć te piękne budynki, ludzi i poznać trochę wiedzy na temat waszej historii i sztuki - przyznaje mjr Nikola Suhić z Croatian Army.

- Byliśmy w muzeach i dowiedzieliśmy się trochę o historii Torunia i Polski. Właśnie odwiedziliśmy Toruńskie Muzeum Piernika. To wszystko jest bardzo fascynujące. To wprowadzenie o historii Polski to coś, czego nie znałem dotychczas tak dobrze - opowiada mjr James Romia, British Army.

- To kolejny punkt, gdzie oficerowie i żołnierze przygotowują się do współpracy z polskim rządem - mówi mjr Thomas Opalak z US Army. - Dzisiejsze spotkanie, jak i cała wizyta w Toruniu, jest częścią szkolenia, które Grupa Integracji Sił NATO przygotowała dla żołnierzy NATO-wskich, w celu zapoznania ich z mechanizmami działania państwa polskiego, z najważniejszymi instytucjami, a także elementami kultury, historii. Grupy Integracji Sił NATO planują podobne szkolenie organizować raz do roku dla różnych instytucji lub dla różnych pododdziałów, które rotacyjnie do Polski przyjeżdżają - wyjaśnia mjr Wojciech Zaborowski z Grupy Integracji Sił NATO.