Wykłady, eksperymenty, koncerty i pikniki - wszystko to organizowane przez bydgoskie uczelnie, które chcą udowodnić, że nauka jest zarówno, inspirująca jak i fascynująca. Do udziału w tym największym tego typu wydarzeniu w Bydgoszczy zachęcali w środę koordynatorzy. Bydgoski Festiwal Nauki rozpocznie się już 24 maja.

"Złap bakcyla nauki" - to hasło już po raz ósmy będzie towarzyszyć Bydgoskiemu Festiwalowi Nauki. W tym roku pięć bydgoskich uczelni przygotowało ponad 800 atrakcji. - „Dlaczego mężczyźni żyją krócej?” - spotkanie, dyskusja i wykład czterech wybitnych profesorów z zakresu nauk medycyny. „CSI - fakty i fikcje” - wykład dr Jakuba Czarnego z Zakładu Genetyki Sądowej. „Quo vadis Polsko, czyli o pętli zadłużenia” - wykład prof. Anety Zeleks - wymienia Rafał Nowicki z Wyższej Szkoły Gospodarki. - Z racji profilu uczelni - jesteśmy uczelnią medyczną - przygotowało warsztaty związane z naukami o zdrowiu oraz warsztaty związane z naukami medycznymi - dodaje Agnieszka Milik, Collegium Medicum UMK: Collegium Medicum.

Na podróż do świata nauki zaproszone są także dzieci. - Dla dzieci proponujemy m.in. anatomiczny świat przedszkolaka, czyli lekcja anatomii ze specjalistami, którzy oczywiście powiedzą, jak zbudowany jest organizm człowieka; dodatkowo kolorowe wulkany, kolorowy świat bakterii, czyli troszeczkę lekcji chemii, biologii - wszystko w jednym, w laboratoriach uczelnianych - zachęca Justyna Ożóg z Bydgoskiej Szkoły Wyższej.

Oferta programowa, podzielona na siedem ścieżek tematycznych, skierowana jest do wszystkich - zarówno młodszych, jak i starszych uczestników; tak, by pogłębić wiedzę i rozwinąć zainteresowania. - Festiwale nauki, oprócz wielu innych instytucji, są taką perełką, które upowszechniają wiedzę; które rozwijają także naukowe myślenie - uważa Maria Sobieszczyk z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Bydgoski Festiwal Nauki to jednak nie tylko sposób na popularyzację nauki, kultury i sztuki, ale także możliwość promocji uczelni wyższych. - W jakimś sensie wychowujemy sobie przyszłych studentów. Gdzieś tam tego bakcyla nauki staramy się w nich zaszczepić; tak, żeby pokazać z jak najlepszej strony nasz uniwersytet - nie ukrywa Agnieszka Kreńska z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.

Festiwal rozpocznie się już 24 maja. Udział w imprezie wymaga wcześniejszej, bezpłatnej rejestracji.