Urząd Wojewódzki, centrum zarządzania kryzysowego w Bydgoszczy, ale również wizyta w oddziale Telewizji Polskiej. Kolejny dzień żołnierze NATO poznają sposób działania i strukturę służb mundurowych w regionie. Wszystko po to, by w razie niebezpieczeństwa z zewnątrz nasi sojusznicy mogli nam pomóc sprawnie i szybko.

Szkolenie inne niż zwykle. Zamiast w dowództwie, czy na poligonie żołnierze odwiedzają kolejne miejsca w naszym województwie. Dzięki temu zgłębiają sposób działania m.in. policji, straży pożarnej, służby celnej czy centrum zarządzania kryzysowego. Żołnierze poznają też mechanizmy administracji i jej strukturę. - Przekazanie im - a poprzez nich przedstawicielom innych nacji sojuszniczych - jak działa państwo, aby w przyszłości byli oni w stanie na tyle sprawnie i efektywnie tą wiedzę wykorzystać; aby przysłać siły w przypadku kryzysu, które będą mogły możliwie efektywnie współpracować z państwem polskim - wyjaśnia mjr Wojciech Zaborowski, Grupa Integracji Sił NATO.

By szkolenie było jak najbardziej efektywne, wykłady połączono z wizytą w danych instytucjach. Wiedza o działaniu danej organizacji przekazywana jest zatem z pierwszej ręki. Żołnierze mogli m.in. zobaczyć nie tylko strukturę służb, ale też ich potencjał, czy sprzęt używany w akcjach specjalnych. Sposób szkolenia i ogrom informacji chwalą sami uczestnicy. - Szkolenie przyjmujemy bardzo dobrze. To jest już trzeci dzień szkolenia, w trakcie którego mieliśmy okazję naprawdę zorientować się, jak zorganizowany jest system zarządzania kryzysowego w Polsce i później nauczyć się jak z nim współpracować - mówi mjr Thomas Opalak z US Army. - W mojej opinii najważniejsze jest zapoznanie się ze strukturami działania państwa polskiego, a także z elementami kulturowymi, które mogą mieć duży wpływ na swobodę operowania sił NATO-wskich w Polsce - przyznaje mjr Nikola Suhic z Croatian Army.

Szkolenie to okazja do poznania regionu również od strony kultury i tradycji. Władze województwa liczą, że żołnierze, gdy wrócą już do swoich krajów, będą naszymi ambasadorami i zachęcą innych do odwiedzenia Kujaw i Pomorza. - Mamy wspaniałą historię, wspaniałe zabytki. Mamy piękną Bydgoszcz, mamy piękny Toruń. Myślę, że stratą byłoby i dla przedstawicieli wojsk NATO-wskich i dla nas gdybyśmy również tego aspektu nie pokazali - nie ukrywa Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Żołnierze NATO mieli również okazję odwiedzić bydgoski oddział Telewizji Polskiej. Szkolenie zorganizowała po raz pierwszy Grupa Integracji Sił NATO, która mieści się w Bydgoszczy.