Doświadczony wojskowy, charyzmatyczny dowódca i... przywódca odradzającej się Rzeczpospolitej. Józef Piłsudski to jedna z najważniejszych postaci w historii Polski. W piątek jego pamięć uczcili uczniowie z Torunia, dla których maj, wypełniony ważnymi rocznicami, jest prawdziwą lekcją historii i patriotyzmu.

„Nad karkiem wnuków wisiał knut nieludzki. Drzemała Polska, czuwał Pan Piłsudski” - wspominają i pamiętają. Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 31 w Toruniu, w Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego, uczcili w piątek 82. rocznicę śmierci swojego patrona. - Piłsudski był wielkim Polakiem - uważa Aleksander Sut. - Jeżeli od najmłodszych lat będziemy krzewić poczucie patriotyzmu u dzieci, będzie to znajdowało odzwierciedlenie w całym życiu - przekonuje Adam Orgacki, dyrektor ZS nr 31 w Toruniu. - Józef Piłsudski był wielkim patriotą. Tak jak teraz u nas dzieci chcą być Spidermanami, Supermanami, to na pewno w tamtych czasach dzieci chciały być jak on - mówi Szymon Pieńkowski, uczeń.

Józef Piłsudski był bohaterem nie tylko swojego pokolenia. To bez wątpienia jedna z najważniejszych postaci w historii Polski. Lista jego osiągnięć jest długa, ale rodakom będzie się kojarzył zwłaszcza z odzyskaniem przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów oraz zatrzymaniem bolszewickiej armii zaledwie dwa lata później. W rocznicę śmierci marszałka uczniowie złożyli kwiaty i znicze pod jego pomnikiem. Najmłodsi samodzielnie przygotowali także specjalne serca. - Możemy uczcić śmierć takiej ważnej osoby, szczególnie dla naszej szkoły, ponieważ on jest naszym patronem i myślę że taka uroczystość daje nam dużo do przemyślenia - twierdzi Ariadna Sadowska.

Przemyślenia np. na temat współczesnego patriotyzmu. - Według mnie, patriota to jest osoba, która kocha swój kraj i bardzo się o niego troszczy - wyznaje Maja Drajem, uczennica.

Maj to miesiąc wypełniony rocznicami i historycznymi uroczystościami. Zaledwie kilka dni temu wspominano zakończenie II wojny światowej w Europie, a już w sobotę odbędzie się marsz poświęcony pamięci płk Witolda Pileckiego. - Marsz od siedmiu lat skupia tzw. sztafetę pokoleń, czyli przychodzą całe rodziny: od najmłodszych po najstarszych. Mamy taki przekrój od dzieci w wózeczkach, po osoby w wieku 70-80 lat - opowiada Karol Maria Wojtasik, radny PiS, współorganizator marszu.

Sobotnie uroczystości rozpoczną się mszą świętą w kościele garnizonowym o godz. 13.00. Po mszy uczestnicy marszu przejdą ulicami Torunia pod pomnik Żołnierzy Wyklętych.