Degustacja tradycyjnych potraw, pokazy kulinarne, wystawy zwierząt i kwiatów. W Minikowie rozpoczęły się targi organizowane przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. "Lato na wsi - święto smaku i tradycji" to impreza, która potrwa do niedzieli. W tym roku pomysłodawcy akcji postawili na promocję drobiu.

Smaczne, niskokaloryczne i przede wszystkim zdrowe - dania z drobiu coraz częściej goszczą na wielu stołach. Potrawy nie muszą być nudne. Z kurczaka, gęsi czy kaczki mogą powstać prawdziwe kulinarne dzieła. - Różne potrawy można zrobić, z gęsi można smalec zrobić, pasztet z wątróbki, czernina - powiedziała nam jedna z pań, która odwiedziła targi.

Drób to obok wieprzowiny najchętniej spożywane mięso. Jego walory zdrowotne dostrzega coraz więcej osób. Zawiera najmniej tłuszczu a najwięcej łatwo przyswajalnego białka. Dlatego popularność tego mięsa wzrasta. - Na 100 gramów piersi z kurczaka przypada 21,5 grama białka, które jest łatwo dostępne dla naszego organizmu łatwostrawne. W związku z tym z trawieniem i z wchłanianiem białka nie mamy większych problemów - mówi Agnieszka Augustyniak, dietetyk.

Ale kurczak kurczakowi nie równy, przekonywano podczas debaty zorganizowanej w Minikowie. Eksperci podpowiadali jak wybrać odpowiednie mięso. - Mięso powinno być lekko świecące, poprośmy ekspedientkę, żeby dotknęła mięso. Ono powinno szybko wracać do swoich poprzednich gabarytów, powinno być sprężyste - podkreśla Maciej Bujnik, Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj.

Coraz częściej na talerzach ląduje też gęsina. Oryginalne dania to prawdziwy rarytas dla miłośników mięsa drobiowego. - To wynika z właściwości zdrowotnych i smakowych. Kto raz spróbuje gęsiny to już zauważa, że to afrodyzjak, ma specyficzny smak, wyjątkowy smak - zaznacza Andrzej Klonecki, Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi.

Dań z drobiu można spróbować podczas "Święta smaku i tradycji" w Minikowie. Targi "Lato na wsi" potrwają do niedzieli. - Głównym celem „Lata na wsi” jest promocja dziedzictwa kulinarnego wsi, promocja tradycyjnej żywności przygotowywanej metodami tradycyjnymi, promocja stoisk ogrodniczych, zaprezentowanie szerokiej publiczności materiału roślinnego - mówi Sylwia Żakowska-Stasiszyn, komisarz targów.

Organizatorzy przygotowali także m. in. pokazy królików rasowych czy alpak.