Efekty programu, w ramach którego w Toruniu powstały grupy wsparcia dla osób otyłych, są tak dobre, że miasto starało się o pieniądze z Ministerstwa Zdrowia na drugą edycję programu. I udało się: tym razem ze zbędnymi kilogramami powalczą mieszkańcy w wieku od 26 do 39 lat. Właśnie ruszył nabór.

Tempo życia rośnie, liczba osób dotkniętych przez choroby cywilizacyjne także. Coraz więcej osób zmaga się z cukrzycą, ale i otyłością. - Obecne pokolenia są pierwszymi pokoleniami, których średni okres przeżycia będzie krótszy niż ich rodziców a odpowiada za to właśnie otyłość - podkreśla lek. Andrzej Przybysz, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Miejskim w Toruniu.

Nierzadko otyłości towarzyszą problemy z sercem, które nieprzystosowane do większej masy ciała jest zwyczajnie przeciążone. - Otyłość może powodować również zwiększoną liczbę chorób układu pokarmowego. Także chorób nowotworowych, to zaburzenia oddychania z zespołem bezdechu sennego. U kobiet to zaburzenia miesiączkowania - mówi lek. Janusz Mielcarek, kardiolog w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.

Cierpią także stawy, które osłabione są dużą masą ciała. To błędne koło, bo problemy z układem ruchu nierzadko uniemożliwiają uprawianie sportu i tym samym zrzucenie wagi. Dlatego konieczne jest kompleksowe podejście, co gwarantuje toruński program. To zajęcia z psychologiem, dietetykiem i trenerem personalnym.

Do pierwszej edycji zaproszeni zostali dorośli w wieku od 40 do 60 lat oraz dzieci i młodzież do 15. roku życia. W drugiej edycji ze zbędnymi kilogramami zmierzą się mieszkańcy Torunia w wieku od 26 do 39 lat. - Będą to intensywne spotkania dwugodzinne, naprzemiennie. Jeden tydzień z dietetykiem, drugi tydzień z psychologiem i oczywiście aktywność fizyczna dwa razy w tygodniu po dwie godziny - wymienia Katarzyna Trybańska z Urędu Miasta Torunia.

Zajęcia rozpoczną się w czerwcu, a potrwają do października. Utworzone zostaną dwie 15-osobowe grupy. Decydować będzie data wpływu formularza do siedziby wydziału zdrowia i polityki społecznej toruńskiego magistratu.