Przychodzą, by pomagać. Ich zaangażowanie każdego roku przyczynia się do ratowania ludzkiego życia. I tak od 15 lat. Wierni z parafii Bożego Ciała przy współpracy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy uczestniczyli w akcji "Podaruj choremu kropelkę życia". Dzięki niej zebrano już kilkaset litrów krwi.

Jedni po raz pierwszy, inni przychodzą za każdym razem, gdy tylko przed parafią pojawia się krwiobus. W ramach akcji, która od lat organizowana jest na bydgoskim Szwederowie, pani Renata oddała już kilkanaście litrów krwi. Do tego samego namówiła swoich bliskich. - Są różne zabiegi, różne operacje, już nie mówiąc tylko o wypadkach. Trzeba pomóc na sali operacyjnej chorym ludziom, gdzie nie zawsze tyle krwi może rodzina oddać, co mogą oddać inni dawcy - zaznacza.

- Miałem taką sytuację, że teść miał robioną operację na sercu i była potrzebna krew i od tego momentu oddaję krew - powiedziała nam kolejna z osób, które w niedzielę oddała krew.

- O dzisiejszej akcji dowiedziałam się w trakcie trwania mszy św. u nas w parafii. Był to taki impuls, żeby udać się i pierwszy raz spróbować oddać krew - to głos kolejnej z uczestniczek akcji.

Krwiobus parkuje pod parafią Bożego Ciała trzy razy w roku, w miesiącach ważnych dla duchowych patronów akcji. Każdy z nich poświęcił swoje życie dla innych. W maju akcja oddawania krwi przypada na pamiątkę urodzin św. Jana Pawła II, w sierpniu podczas wspominania św. Maksymiliana Kolbego, a w październiku w rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. - Utworzył się już taki zespół stałych krwiodawców, którzy co roku nawet kilka razy w roku przychodzą. Są takie niedziele, gdzie tych krwiodawców jest więcej czasem mniej, bo są ciepłe dni, wyjazdy. Ale cieszę się, że to już 30. akcja, że możemy dzielić się tym, co mamy najcenniejsze - podkreśla ks. Ryszard Jerzy Pruczkowski, proboszcz parafii Bożego Ciała w Bydgoszczy, organizator akcji.

Zwłaszcza, że zbliża się sezon letni, w którym krwiodawców ubywa. Wyjazdy wakacyjne i słoneczna pogoda sprawiają, że chętnych do oddawania krwi jest mniej. Nie zmniejsza się jednak na nią zapotrzebowanie. Krwiodawcą może zostać zdrowa, pełnoletnia osoba, która nie przekroczyła 65. roku życia i waży więcej niż 50 kg.