Najlepsze produkty, najciekawsze rozwiązania, największa wystawa - Międzynarodowe Targi Wod-Kan 2017 ruszyły. Blisko 400 wystawców prezentuje w Bydgoszczy najnowocześniejsze technologie w branży wodno-kanalizacyjnej. Targom towarzyszą konkursy, które laureatom gwarantują prestiż i rozpoznawalność marki. Jednak najważniejszym efektem wystawy są podpisywane kontrakty.

To prawdziwy mercedes wśród urządzeń do dezynfekcji sieci wodociągowej po skażeniach: system prezentowany na Wod-Kan jest kilkaset razy skuteczniejszy od tych tradycyjnych, bo zamiast chloru wykorzystuje do czyszczenia sieci ozon. Prace nad mobilnym systemem ozonowania trwały sześć lat. To nowość na światowych rynkach. Zainteresowało się nim już kilka miast w Polsce. - Około tygodnia sieć taką czyści się chlorem, natomiast podłączając systemy ozonowania można to zrobić w ciągu godziny lub dwóch - wyjaśnia Robert Muszański z firmy Wofil z Krynicy Zdrój.

Każdego roku targi Wod-Kan zaskakują nowościami technologicznymi. To także nowoczesne systemy zarządzania siecią wodociągową, służące do opomiarowania wody, czy kontroli jej jakości. - Mamy bardzo dużo zamówień, jeśli chodzi o te pomiary z zakładów uzdatniania wody, głównie komunalnej, ale też zakłady uzdatniania wody przemysłowej - przyznaje Patryk Jadczak z firmy Gremes z Bolesława.

To jubileuszowe, 25. targi w Bydgoszczy. W tym roku mają rekordową liczbę wystawców: 395, w tym wielu zagranicznych. - Branża wodociągowo-kanalizacyjna przez minione 25 lat dokonała ogromnego skoku cywilizacyjnego. Dzisiaj pijemy wodę prosto z kranu: jest to czysta i zdrowa woda - podkreśla Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie".

”I w tym roku nie powinna zdrożeć” - zapewniał podczas gali otwarcia targów podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Prawdopodobnie te same stawki powinny obowiązywać w przyszłym roku. Opłaty za pobór wody mogą wzrosnąć dopiero w 2019 roku, a wynikać będą z wprowadzenia tzw. opłat stałych. - Skutkiem tej opłaty stałej będzie wzrost kosztów dla czteroosobowej rodziny roczny w wysokości 10 gr - zapowiada Mariusz Gajda

Ceny kontraktów zawieranych na bydgoskich targach mogą być jednak zawrotne. Tu spotyka się branża wodno-ściekowa z całej Europy środkowo-wschodniej. Miasto także szuka na tych targach nowoczesnych rozwiązań. - Bydgoszcz jest liderem w kraju pod względem inwestycji wodno-kanalizacyjnych teraz także deszczowych, bo jesteśmy przed uruchomieniem wielkiego projektu na ponad 260 mln, w ponad 60 proc. dotowanego z Unii Europejskiej - zaznacza Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Targi Wod-Kan potrwają trzy dni. Najlepsze produkty, najciekawsze ekspozycje i rozwiązania techniczne, są tu nagradzane.